1/1

Johannes Daniel Falk,  Johannes Daniel Falk,
Feliĉega vi  O du fröhliche

tradukita de Ferdinand Pfeil

Feliĉega vi, ĉarmoplena vi, Krista fest’, beno por homar’! Mondo perdiĝis, Kristo naskiĝis. Ĝoju, ĝoju vi, ho kristanar’!

O du fröhliche, o du selige,

Gnadenbringende Weihnachtszeit!

Welt ging verloren, Christ ist geboren: Freue, freue dich, o Christenheit!

Feliĉega vi, ĉarmoplena vi, Krista fest’, beno por homar’! Kristo nin ligis, nin senpekigis. Ĝoju, ĝoju vi, ho kristanar’!

O du fröhliche, o du selige,

Gnadenbringende Weihnachtszeit!

Crist ist erschienen, uns zu versöhnen, Freue, freue dich, o Christenheit!

Feliĉega vi, ĉarmoplena vi, Krista fest’, beno por homar’! Kriston adoru, lin ni honoru! Ĝoju, ĝoju vi, ho kristanar’!

O du fröhliche, o du selige,

Gnadenbringende Weihnachtszeit!

Himmlische Heere, jauchzen dir Ehre: Freue, freue dich, o Christenheit!

Traduko de la Germana poemo “O du fröhliche” de Johannes Daniel Falk (∗1768 – †1826) en Esperanton de Ferdinand Pfeil.

Arg-100-204 (2003-12-11 11:18:41)

Temas origine pri sicilia fiŝista kanto, kies melodion la germana doktulo Johann Gottfried Herder kunportis de sia Italio-vojaĝo en 1788. Kun la teksto de Johannes Daniel Falk (1768 - 1826), kiu estis privata scienculo en Vajmaro (Weimar), la kanto fariĝis unu el la plej popularaj kristnaskaj kantoj en Germanio. Tiu ĉi traduko troviĝas en la kantlibro “Mia kantaro I”, kiun eldonis JOSEF SCHIFFER (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio) en 2001.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Johannes Daniel Falk (∗1768 – †1826).

Arg-100-203 (2003-12-11 12:51:39)

Es handelt sich hier ursprünglich um ein sizilianisches Fischerlied, dessen Melodie Johann Gottfried Herder 1788 von einer Italienreise nach Deutschland brachte. Mit dem Text des Weimarer Privatgelehrten Johannes Daniel Falk (1768 - 1826) wurde es eines der beliebtesten deutschen Weihnachtslieder.

http://www.poezio.net/version?poem-id=100&version-id=204,203