1/2

N. N. 88,  N. N. 88,
Tam na górze jawor stoi,  Sur monteto tie staras

tradukita de Antoni Grabowski

La kozako

Tam na górze jawor stoi, jawor zielonieńki. Ginie kozak w cudzej stronie, kozak młodziusieńki.

Sur monteto tie staras Verda la acero; Mortas juna la kozako Sur la fremda tero:

�Ginę, ginęw cudzej stronie, śmierć mi oczy tuli, proszęciebie, moja miła, donieś to matuli.”

“Mortas mi, en fremda lando Venas mia fino, Do alvoku la patrinon, Mia amatino!”

Przyszła matka, przyszła matka, przyszła matuleńka, obróciła blade lica przeciw synaleńka:

Kaj alvenis la patrino, Venis patrineto, Turnis palan la vizaĝon Kontraŭ la fileto:

�Otó ż widzisz, mój syneczku, moje drogie dziecię! Nie słuchałeś ojca, matki, takie ż twoje życie.”

“Ho fileto, mia kara, Devis vi perei, Ĉar ne volis vi konsilojn De l’ patrin’ obei.”

�Proszęmatko, proszęmatko, pięknie pochowajcie, niech we wszystkie bijądzwony, w organ mi zagrajcie, “Mi vin petas, patrineto, Bele enterigu: Oni batu sonorilojn, Kaj orgen-ludigu;

niechaj tylko nie chowają cmentarniane diaki, jeno same ukraińskie grzebiąmnie kozaki.”

Sed ne gvidu min al tombo Pastroj, nek diakoj, Nur en teron ukrainaj Metu min kozakoj.”

…  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Pola poemo estas N. N. 88.

Arg-1011-2047 (2014-05-17 11:43:04)

La teksto troviĝas interlie en http: // www. bibliotekapiosenki. pl/ Tam_na_gorze_jawor_ stoi , varianto 2. La melodion verkis Stanisław Moniuszko, pri tiu vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ StanisЕ�aw_Moniuszko .

Traduko de la Pola poemo “Tam na górze jawor stoi,” de N. N. 88 en Esperanton de Antoni Grabowski (∗1857-06-11 – †1921-07-04).

Arg-1011-2048 (2014-05-18 13:13:18)

Tiun ĉi kanto-tradukon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la libro “Internacia Kantaro”, eldonita en 1922 de la eldonejo Ferdinand Hirt und Sohn en Lepsiko (Leipzig), Germanio. La kantojn kolektis kaj eldonis Paul Bennemann, sur paĝo 46. La teksto troviĝas ankaŭ en http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ iteraturo/ Poezio/ parnaso/ la_kozako. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1011&version-id=2047,2048