1/1

Wilhelm Hauff,  Wilhelm Hauff,
Treue Liebe  Nokta kanto de soldato

tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof

Steh’ ich in finstrer Mitternacht So einsam auf der fernen Wacht, |: So denk’ ich an mein fernes Lieb, Ob mir mir’s auch treu und hold verblieb. :| En nigra nokto tute sole Mi staras gardon senparole, Eraras for la penso mia Al mia domo familia.

2. Als ich zur Fahne fort gemüßt, Hat sie so herzlich mich geküßt, |: Mit Bändern meinen Hut geschmückt Und weinend mich ans Herz gedrückt. :| Al la standardo fortirita, Ho, kiom estis mi kisita … Mi tiam pensis kun malĝojo : Mi vidas vin je l’ lasta fojo!

3. Sie liebt mich noch, sie ist mir gut, Drum bin ich froh und wohlgemut. |: Mein Herz schlägt warm in kalter Nacht, Wenn es ans treue Lieb gedacht. :|

................................. ................................. ................................. .................................

4. Jetzt bei der Lampe mildem Schein Gehst du wohl in dein Kämmerlein, |: Und schickst dein Dankgebet zum Herrn Auch für den Liebsten in der Fern. :| Ho dormu dolĉe, karaj miaj! Irante al la litoj viaj, Vi nun per preĝo Dion gloras, – Vi certe ankaŭ min memoras.

5. Doch wenn du traurig bist und weinst, Mich von Gefahr umrungen meinst, |: Sei ruhig, bin in Gottes Hut, Er liebt ein treu Soldatenblut. :|

................................. ................................. ................................. .................................

6. Die Glocke schlägt, bald naht die Rund’ Und löst mich ab zu dieser Stund’. |: Schlaf wohl im stillen Kämmerlein Und denk’ in deinen Träumen mein. :| La horo venis, gard’ alia Stariĝos nun sur loko mia. Mi iras dormi tute laca, Mi vidos vin en sonĝo paca.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Wilhelm Hauff (∗1802-11-29 – †1827-11-18).

Arg-1012-2049 (2014-05-17 21:47:13)

Vidu la retejon http: // ingeb. org/ Lieder/ stehichi. html . Tie estas indikita ankaŭ latinigo de la poemo kaj la melodio. laŭ kiu ĝi estas kantebla. Pri la poeto Wilhelm Hauff vidu la vikipedian retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Wilhelm_Hauff .

Traduko de la Germana poemo “Treue Liebe” de Wilhelm Hauff (∗1802-11-29 – †1827-11-18) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-1012-2050 (2014-05-17 17:15:32)

Tiu ĉi poem-esperantigo troviĝas en http: // edu. i-lo. tarnow. pl/ esp/ lern/ librejo/ 0012/ 0008. php .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1012&version-id=2049,2050