1/1

Matthew Gregory Lewis ,  Matthew Gregory Lewis ,
Banks of the Allan Water  Ĉe la bordo de Alano

tradukita de W. M. Page

On the banks of the Allan Water, When the sweet springtime did fall, Was the miller’s lovely daughter, Fairest of them all. For his bride, a soldier sought her And a winning tongue had he, False was he. On the banks of the Allan Water So misled was she.

Ĉe la bordo de Alano estis en printempa hor’ la filin’ de muelisto bela, kiel flor’. Amindumis ŝin soldato; dolĉajn vortojn diris li - Ĉe la bordo de Alano gaja estis ŝi.

On the banks of the Allan Water When the autumn spread its store There I saw the miller’s daughter But she smiled no more, For the summer, grief had brought her And the soldier, false was he, On the banks of the Allan Water, Left alone was she.

Ĉe la bordo de Alano, post forpaso de l’somer’, la filin’ de muelisto staris sen esoer’. Ĉar forestis la soldato, malfidela estis li - ĉe la bordo de Alano ĉiam ploris ŝi.

On the banks of the Allan Water When the winter snow fell fast Still was seen the miller’s daughter Chilling blew the blast. But the miller’s lovely daughter, Both from cold and care was free, On the banks of Allan Water, In a grave lay she.

Ĉe la bordo de Alano, en malvarma vintra hor’, al filin’ de muelisto ekrompiĝis kor’. For de zorgo kaj malvarmo per la morto pasis ŝi; al la bordo de Alano ne plu venos ŝi.

Verkinto de tiu ĉi Angla poemo estas Matthew Gregory Lewis (∗1775-07-09 – †1818-05-14).

Arg-1020-2064 (2014-05-22 14:55:14)

Tiu ĉi origina kanto-versio troviĝas en http: // sangstories. webs. com/ banksofallanwater. htm . Vidu ankaŭ: http: // www. contemplator. com/ folk. html kaj http: // www. traditionalmusic. co. uk/ song-midis/ Banks_of_Allan_Water. htm . La kanto estas aŭdebla en http: // www. contemplator. com/ folk. html . Pri la verkinto de la kanto vidu la retejon http: // sangstories. webs. com/ banksofallanwater. htm kaj http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Matthew_Gregory_ Lewis .

Traduko de la Angla poemo “Banks of the Allan Water” de Matthew Gregory Lewis (∗1775-07-09 – †1818-05-14) en Esperanton de W. M. Page.

Arg-1020-2065 (2014-05-22 15:06:23)

Tiun ĉi kanto-tradukon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la libro “Internacia Kantaro”, eldonita en 1922 de la eldonejo Ferdinand Hirt und Sohn en Lepsiko (Leipzig), Germanio; sur la paĝoj 49 kaj 50. La kantojn kolektis kaj eldonis Paul Bennemann. La teksto troviĝas ankaŭ en la retejo http: // kantaro. ikso. net/ cxe_la_bordo_de_alano .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1020&version-id=2064,2065