1/2

Johann Wolfgang von Goethe, Johann Wolfgang von Goethe, Johann Wolfgang von Goethe, Johann Wolfgang von Goethe,

Dornrozeto Heidenröslein Knab’ rozeton vidis li

Rozeto en herbejo

tradukita de Kálmán Kalocsay tradukita de Joachim Gießner tradukita de Gotthilf Sellin

Vidis knab’: Jen, ju-

na flor’! Rozujet’ kampara! Bela, kiel la aŭror’! Li alkuris ĝoje por Vidi, kiel kara! Rozo, rozo, ruĝa roz’, Rozujet’ kampara.

Sah ein Knab ein Röslein

stehn, Röslein auf der Heiden, War so jung und mor-

genschön, Lief er schnell, es nah zu

sehn, Sah’s mit vielen Freuden. Röslein, Röslein, Röslein

rot, Röslein auf der Heiden.

Knab’ rozeton vidis li; erikeja floro. Juna, bela estis ĝi. Por admiri kuris li ĝoje kun adoro. Rozo, rozo, ruĝa roz’, erikeja floro.

Knab’ rozeton vidis

li, Vidis en herbejo; Estis juna, bela ĝi, Por ĝin vidi kuris li, Vidis kun ĝojego. Roz’, rozeto, ruĝa

roz’, Rozo en herbejo.

Diris knab’: Mi volas

vin, Rozujet’ kampara. Diris roz’: Mi boras

vin, Ĉiam vi memoras

min, Pro l’ dolor’ amara. Rozo, rozo, ruĝa roz’, Rozujet’ kampara.

Knabe sprach: �Ich breche

dich, Röslein auf der Heiden!“ Röslein sprach: �Ich ste-

che dich, Dass du ewig denkst an

mich, Und ich will’s nicht lei-

den.“ Röslein, Röslein, Röslein

rot, Röslein auf der Heiden.

Diris knab’: �Mi rom-

pos vin, vi rozeta floro“. Diris roz’: �Mi pikos

vin, ke vi ne forgesos min, premas min doloro.“. Rozo, rozo, ruĝa roz’, erikeja floro.

Diris knab’: mi rom-

pos vin, Rozon en herbejo, Diris roz’: mi pikos

vin, Ĉiam vi memoros

min, Mi ne ĝin permesos. Roz’, rozeto, ruĝa

roz’, Rozo en herbejo.

Knabo rozon ŝiris do De l’ rozuj’ kampara, Ĝi, defende, pikis

tro! Sed ne helpis ve kaj

ho Kontraŭ vol’ barba-

ra. Rozo, rozo, ruĝa roz’, Rozujet’ kampara.

Und der wilde Knabe

brach ’s Röslein auf der Heiden; Röslein wehrte sich und

stach, Half ihm doch kein Weh

und Ach, Musst es eben leiden. Röslein, Röslein, Röslein

rot, Röslein auf der Heiden.

Knab’ sovaĝa rompis

ĝin; erikeja floro. Rozo ja defendis sin kaj sufere pikis lin, ne utilis ploro. Rozo, rozo, ruĝa roz’, erikeja floro.

Knab’ sovaĝa rompis

ĝin, Rozon en herbejo; Kvankam roz’ defen-

dis sin, En koler’ ĝi pikis lin, Tamen morti devis. Roz’, rozeto, ruĝa

roz’, Rozo en herbejo.

…  …  …  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Heidenröslein” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Kálmán Kalocsay (Kalmano Kaloĉajo, ∗1911 – †1976).

Arg-1022-2226 (2014-12-16 16:56:40)

Tiu  ĉi  poem-

esperantigo troviĝas interalie en http: // egalite. hu/ kalocsay/ eterna/ dornrozeto. htm .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22).

Arg-1022-2069 (2014-05-23 13:04:27)

La poemo troviĝas en http: // de. wikipedia. org/ wiki/ HeidenrГ�slein . Melodioj estas aŭdeblaŭ en http: // ingeb. org/ Lieder/ saheinkn. html . La plej konata Melodio estas tiu, kiun verkis Heinrich Werner. Pri tiu vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Heinrich_ Werner_( Komponist) .

Traduko de la Germana poemo “Heidenröslein” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-1022-2225 (2014-12-16 16:29:14)

Tiu  ĉi  kanto-

traduko troviĝas en http: // arkivo. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf .

Traduko de la Germana poemo “Heidenröslein” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Gotthilf Sellin (∗1844-05-18 – †1921-10-09).

Arg-1022-2071 (2014-12-16 16:00:17)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // kantaro. ikso. net/ rozeto_en_herbejo . Tie oni povas aŭdi ankaŭ la melodion. Pri la tradukinto vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Gotthilf_Sellin .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1022&version-id=2226,2069,2225,2071