1/2

Johann Wolfgang von Goethe, Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe, Johann Wolfgang von Goethe,
Dornrozeto  Heidenröslein  Knab’ rozeton vidis li Rozeto en herbejo
tradukita de Kálmán Kalocsay  tradukita de Joachim Gießner  tradukita de Gotthilf Sellin

Vidis knab’: Jen, juna flor’! Rozujet’ kampara! Bela, kiel la aŭror’! Li alkuris ĝoje por Vidi, kiel kara! Rozo, rozo, ruĝa roz’, Rozujet’ kampara.

Sah ein Knab ein Röslein stehn, Röslein auf der Heiden, War so jung und morgenschön, Lief er schnell, es nah zu sehn, Sah’s mit vielen Freuden. Röslein, Röslein, Röslein rot, Röslein auf der Heiden.

Knab’ rozeton vidis li;

erikeja floro.

Juna, bela estis ĝi. Por admiri kuris li ĝoje kun adoro. Rozo, rozo, ruĝa roz’, erikeja floro.

Knab’ rozeton vidis li, Vidis en herbejo; Estis juna, bela ĝi, Por ĝin vidi kuris li, Vidis kun ĝojego. Roz’, rozeto, ruĝa roz’, Rozo en herbejo.

Diris knab’: Mi volas vin, Rozujet’ kampara. Diris roz’: Mi boras vin, Ĉiam vi memoras min, Pro l’ dolor’ amara. Rozo, rozo, ruĝa roz’, Rozujet’ kampara.

Knabe sprach: �Ich breche dich, Röslein auf der Heiden!“ Röslein sprach: �Ich steche dich, Dass du ewig denkst an mich, Und ich will’s nicht leiden.“ Röslein, Röslein, Röslein rot, Röslein auf der Heiden.

Diris knab’: �Mi rompos vin, vi rozeta floro“. Diris roz’: �Mi pikos vin, ke vi ne forgesos min, premas min doloro.“. Rozo, rozo, ruĝa roz’, erikeja floro.

Diris knab’: mi rompos vin, Rozon en herbejo, Diris roz’: mi pikos vin, Ĉiam vi memoros min, Mi ne ĝin permesos. Roz’, rozeto, ruĝa roz’, Rozo en herbejo.

Knabo rozon ŝiris do De l’ rozuj’ kampara, Ĝi, defende, pikis tro! Sed ne helpis ve kaj ho Kontraŭ vol’ barbara. Rozo, rozo, ruĝa roz’, Rozujet’ kampara.

Und der wilde Knabe brach ’s Röslein auf der Heiden; Röslein wehrte sich und stach, Half ihm doch kein Weh und Ach, Musst es eben leiden. Röslein, Röslein, Röslein rot, Röslein auf der Heiden.

Knab’ sovaĝa rompis ĝin; erikeja floro. Rozo ja defendis sin kaj sufere pikis lin, ne utilis ploro. Rozo, rozo, ruĝa roz’, erikeja floro.

Knab’ sovaĝa rompis ĝin, Rozon en herbejo; Kvankam roz’ defendis sin, En koler’ ĝi pikis lin, Tamen morti devis. Roz’, rozeto, ruĝa roz’, Rozo en herbejo.

…  …  …  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Heidenröslein” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Kálmán Kalocsay (Kalmano Kaloĉajo, ∗1911 – †1976).

Arg-1022-2226 (2014-12-16 16:56:40)

Tiu ĉi poem-esperantigo troviĝas interalie en http: // egalite. hu/ kalocsay/ eterna/ dornrozeto. htm .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22).

Arg-1022-2069 (2014-05-23 13:04:27)

La poemo troviĝas en http: // de. wikipedia. org/ wiki/ HeidenrГ�slein . Melodioj estas aŭdeblaŭ en http: // ingeb. org/ Lieder/ saheinkn. html . La plej konata Melodio estas tiu, kiun verkis Heinrich Werner. Pri tiu vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Heinrich_Werner_( Komponist) .

Traduko de la Germana poemo “Heidenröslein” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-1022-2225 (2014-12-16 16:29:14)

Tiu ĉi kanto-traduko troviĝas en http: // arkivo. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf .

Traduko de la Germana poemo “Heidenröslein” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Gotthilf Sellin (∗1844-05-18 – †1921-10-09).

Arg-1022-2071 (2014-12-16 16:00:17)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // kantaro. ikso. net/ rozeto_en_herbejo . Tie oni povas aŭdi ankaŭ la melodion. Pri la tradukinto vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Gotthilf_Sellin .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1022&version-id=2226,2069,2225,2071