1/1

Johann Wolfgang von Goethe, Johann Wolfgang von Goethe, Johann Wolfgang von Goethe,

Dornrozeto  Rozeto en herbejo Roz’ sur erikejo
tradukita de Kálmán Kalocsay tradukita de Gotthilf Sellin  tradukita de Konrad Matheus

Vidis knab’: Jen, juna flor’! Rozujet’ kampara! Bela, kiel la aŭror’! Li alkuris ĝoje por Vidi, kiel kara! Rozo, rozo, ruĝa roz’, Rozujet’ kampara.

Knab’ rozeton vidis li, Vidis en herbejo; Estis juna, bela ĝi, Por ĝin vidi kuris li, Vidis kun ĝojego. Roz’, rozeto, ruĝa roz’, Rozo en herbejo.

Vidiĝis eta ruĝa roz’ de knab‘, sur erikejo. Ĝi belis en matena ros’. Hastis li al juna ŝos’ admiri ĝin kun ĝojego. Ruĝa, ruĝa, ruĝa roz’, roz’ sur erikejo.

Diris knab’: Mi volas vin, Rozujet’ kampara. Diris roz’: Mi boras vin, Ĉiam vi memoras min, Pro l’ dolor’ amara. Rozo, rozo, ruĝa roz’, Rozujet’ kampara.

Diris knab’: mi rompos vin, Rozon en herbejo, Diris roz’: mi pikos vin, Ĉiam vi memoros min, Mi ne ĝin permesos. Roz’, rozeto, ruĝa roz’, Rozo en herbejo.

Diris knab’: “Mi rompos vin, rozo sur erikejo.” Diris roz’: “Dorn’ pikos vin, por ke vi ne forgesu min. Al mi ne estu sufero. Ruĝa, ruĝa, ruĝa roz’, roz’ sur erikejo.

Knabo rozon ŝiris do De l’ rozuj’ kampara, Ĝi, defende, pikis tro! Sed ne helpis ve kaj ho Kontraŭ vol’ barbara. Rozo, rozo, ruĝa roz’, Rozujet’ kampara.

Knab’ sovaĝa rompis ĝin,

Rozon en herbejo;

Kvankam roz’ defendis sin, En koler’ ĝi pikis lin, Tamen morti devis. Roz’, rozeto, ruĝa roz’, Rozo en herbejo.

Kaj knab’ sovaĝa rompis ĝin, rozon sur erikejo. En defend’ roz’ pikis lin. Sed ve’ kaj aĥ’ ne helpis ĝin. Venis sort’ sen tolero. Ruĝa, ruĝa, ruĝa roz’, roz’ sur erikejo.

Traduko de la Germana poemo “Heidenröslein” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Kálmán Kalocsay (Kalmano Kaloĉajo, ∗1911 – †1976).

Arg-1022-2226 (2014-12-16 16:56:40)

Tiu ĉi poem-esperantigo troviĝas interalie en http: // egalite. hu/ kalocsay/ eterna/ dornrozeto. htm .

Traduko de la Germana poemo “Heidenröslein” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Gotthilf Sellin (∗1844-05-18 – †1921-10-09).

Arg-1022-2071 (2014-12-16 16:00:17)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // kantaro. ikso. net/ rozeto_en_herbejo . Tie oni povas aŭdi ankaŭ la melodion. Pri la tradukinto vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Gotthilf_Sellin .

Traduko de la Germana poemo “Heidenröslein” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Konrad Matheus.

Arg-1022-2227 (2014-12-17 13:24:53)

S-ano Konrad Matheus loĝas en Mühlenweg 20, D-33038 Nieheim, Germanio.

http://www.poezio.net/version?poem-id=1022&version-id=2226,2071,2227