1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Ein Fichtenbaum steht einsam En nord’ unu pino

tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof

Ein Fichtenbaum steht einsam Im Norden auf kahler Höh’; Ihn schläfert; mit weißer Decke Umhüllen ihn Eis und Schnee.

En nord’ unu pino en solo Dormetas sur nuda altaĵo; Glacia kaj neĝa tavolo Ĝin kovras per tomba tolaĵo.

Er träumt von einer Palme, Die fern im Morgenland Einsam und schweigend trauert Auf brennender Felsenwand.

Ĝi sonĝas, ke palmo gracia, En unu dezert’ orienta, Eterne pri lando alia Malgaje sopiras silenta.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-1023-2072 (2014-05-23 14:24:32)

La poemo troviĝas interalie en http: // www. heinrich-heine. net/ haupt. htm .

Traduko de la Germana poemo “Ein Fichtenbaum steht einsam” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-1023-2073 (2014-05-23 14:27:37)

Tiu ĉi Zamenhofa poem-traduko troviĝas en http: // edu. i-lo. tarnow. pl/ esp/ lern/ librejo/ 0012/ 0008. php .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1023&version-id=,2072,2073