1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,

En nord’ unu pino Ein Fichtenbaum steht einsam

Pinarbo staras sola

tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof

tradukita de Friedrich Pillath

En nord’ unu pino en solo Dormetas sur nuda altaĵo; Glacia kaj neĝa tavolo Ĝin kovras per tomba tolaĵo.

Ein Fichtenbaum steht einsam Im Norden auf kahler Höh’; Ihn schläfert; mit weißer Decke Umhüllen ihn Eis und Schnee.

Pinarbo staras sola En nordo sur nuda altaĵ’. Ĝi dormas; el neĝ’ kaj glacio Ĝin kovras blanka litaĵ’.

Ĝi sonĝas, ke palmo gracia, En unu dezert’ orienta, Eterne pri lando alia Malgaje sopiras silenta.

Er träumt von einer Palme, Die fern im Morgenland Einsam und schweigend trauert Auf brennender Felsenwand.

Sonĝadas ĝi pri palmo Ĝemanta en orient’, Soleca, sur arda deklivo En maldolĉega silent’.

Traduko de la Germana poemo “Ein Fichtenbaum steht einsam” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-1023-2073 (2014-05-23 14:27:37)

Tiu ĉi Zamenhofa poem-traduko troviĝas en http: // edu. i-lo. tarnow. pl/ esp/ lern/ librejo/ 0012/ 0008. php .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-1023-2072 (2014-05-23 14:24:32)

La poemo troviĝas interalie en http: // www. heinrich-heine. net/ haupt. htm .

Traduko de la Germana poemo “Ein Fichtenbaum steht einsam” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Friedrich Pillath (†1932-04.03).

Arg-1023-2287 (2015-03-19 16:43:44)

Tiun ĉi poem-tradukon mi, Manfred Retzlaff, trovis en http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ Literaturo/ Poezio/ heine/ pinarbo. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1023&version-id=2073,2072,2287