1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
En nord’ unu pino  Ein Fichtenbaum steht einsam

tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof

En nord’ unu pino en solo Dormetas sur nuda altaĵo; Glacia kaj neĝa tavolo Ĝin kovras per tomba tolaĵo.

Ein Fichtenbaum steht einsam Im Norden auf kahler Höh’; Ihn schläfert; mit weißer Decke Umhüllen ihn Eis und Schnee.

Ĝi sonĝas, ke palmo gracia, En unu dezert’ orienta, Eterne pri lando alia Malgaje sopiras silenta.

Er träumt von einer Palme, Die fern im Morgenland Einsam und schweigend trauert Auf brennender Felsenwand.

Traduko de la Germana poemo “Ein Fichtenbaum steht einsam” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-1023-2073 (2014-05-23 14:27:37)

Tiu ĉi Zamenhofa poem-traduko troviĝas en http: // edu. i-lo. tarnow. pl/ esp/ lern/ librejo/ 0012/ 0008. php .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-1023-2072 (2014-05-23 14:24:32)

La poemo troviĝas interalie en http: // www. heinrich-heine. net/ haupt. htm .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1023&version-id=2073,2072