1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Pinarbo staras sola  Ein Fichtenbaum steht einsam

tradukita de Friedrich Pillath

Pinarbo staras sola En nordo sur nuda altaĵ’. Ĝi dormas; el neĝ’ kaj glacio Ĝin kovras blanka litaĵ’.

Ein Fichtenbaum steht einsam Im Norden auf kahler Höh’; Ihn schläfert; mit weißer Decke Umhüllen ihn Eis und Schnee.

Sonĝadas ĝi pri palmo Ĝemanta en orient’, Soleca, sur arda deklivo En maldolĉega silent’.

Er träumt von einer Palme, Die fern im Morgenland Einsam und schweigend trauert Auf brennender Felsenwand.

Traduko de la Germana poemo “Ein Fichtenbaum steht einsam” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Friedrich Pillath (†1932-04.03).

Arg-1023-2287 (2015-03-19 16:43:44)

Tiun ĉi poem-tradukon mi, Manfred Retzlaff, trovis en http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ Literaturo/ Poezio/ heine/ pinarbo. html .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-1023-2072 (2014-05-23 14:24:32)

La poemo troviĝas interalie en http: // www. heinrich-heine. net/ haupt. htm .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1023&version-id=2287,2072