1/1

Joseph Freiherr von Eichendorff,  Joseph Freiherr von Eichendorff,
Convalle in rorata  La rompiĝinta ringeto
tradukita de N. N. 95  tradukita de Chr. Pfeufer

Convalle in rorata, En, rota crepitat; Puella mi amata Hic iam non habitat.

En ombra valo turnas muela rado sin. Jen loĝis mia kara - ŝi nun forlasis min.

Que fides erat pacta Donato anulo, Ab illa iam est fracta Cum dono aureo.

Fidelon ŝi promesis, ringeton donis ŝi: Fidelon ŝi forgesis, rompiĝis ring’ de mi.

Cum lyra peragrare Nunc velim ultima Et cantica cantare, Adire ostia!

Migradi mi dezirus for, kiel muzikant’; kaj kie ajn mi irus, resonus mia kant’.

Nunc volem datis loris In atrox proelium, Ad ignes cubem foris Obscura nocte tum!

Mi volus bataladi, rajdante tra l’kampar’, ĉe l’fajro dormkuŝadi dum nokt’ en la tendar’.

Cum crepant rotae tortae, Quid velim, nescio; Ac si occumbam morte, Sit quies subito.

La rado plu rondiras; revante aŭdas mi. La morton mi sopiras, kvieton donus ĝi.

Traduko de la Germana poemo “In einem kühlen Grunde” de Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26) en la Latinan de N. N. 95.

Arg-1035-2103 (2014-05-31 18:16:34)

Tiu ĉi latinigo troviĝas en http: // ingeb. org/ Lieder/ ineinemk. html .

Traduko de la Germana poemo “In einem kühlen Grunde” de Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26) en Esperanton de Chr. Pfeufer.

Arg-1035-2101 (2014-05-31 17:34:45)

Tiun ĉi kanto-tradukon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la libro “Internacia Kantaro”, eldonita en 1922 de la eldonejo Ferdinand Hirt und Sohn en Lepsiko (Leipzig), Germanio. La kantojn kolektis kaj eldonis Paul Bennemann, sur la paĝo 22 kaj 23. Erare estas indikite tie, ke la poeziaĵon verkis Wilhelm Müller.

http://www.poezio.net/version?poem-id=1035&version-id=2103,2101