1/1

Михаил Лермонтов,  Михаил Лермонтов,
The Angel  La anĝelo
tradukita de N. N. 97  tradukita de Boris Mirski

At midnight an angel was crossing the sky, And quietly he sang; The moon and the stars and the concourse of clouds Paid heed to his heavenly song.

Kun kanto solena en nokta ĉiel’

Sin portis mirinda anĝel’;

Kaj luno, kaj steloj, kaj nuboj en rond’ Atentis la himnon de l’ mond’.

He sang of the bliss of the innocent souls In heavenly gardens above; Of almighty God he sang out, and his praise Was pure and sincere.

Li kantis pri vivo sen zorga ĉagren’ Sub branĉoj de pura Eden’; Kaj laŭd’ al keruboj, al granda Sinjor’ Elflugis sincere el kor’.

He bore in his arms a young soul To our valley of sorrow and tears; The young soul remembered the heavenly song So vivid and yet without words.

En brakoj animon li portis al ter’, Al mond’ de malĝojo, mizer’; Kaj restis la kanto en juna anim’ Sen vorto, sen unu esprim’.

And long did it struggle on earth, With wondrous desire imbued; But none of the tedious songs of our earth Could rival celestial song.

Kaj plena je stranga, mirinda dezir’ Ĝi vagis en mond’ de sopir’, Kaj tedis al ĝi post la kant’ de l’ eter’ La veaj motivoj de l’ ter’.

Traduko de la Rusa poemo “Ангел” de Михаил Лермонтов (∗1814-10-15 – †1841-07-27) en la Anglan de N. N. 97.

Arg-1039-2111 (2014-06-03 11:29:07)

Tiu ĉi laŭvorta poem-angligo troviĝas en http: // max. mmlc. northwestern. edu/ ~mdenner/ Demo/ texts/ angel. html .

Traduko de la Rusa poemo “Ангел” de Михаил Лермонтов (∗1814-10-15 – †1841-07-27) en Esperanton de Boris Mirski.

Arg-1039-2113 (2014-06-03 11:55:42)

Tiu  ĉi  poem-esperantigo  troviĝas

en http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ iteraturo/ Poezio/ lermontov/ angxelo. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1039&version-id=2111,2113