1/2

Михаил Лермонтов,  Михаил Лермонтов,  Михаил Лермонтов,
The Angel  Anĝelo  La anĝelo

tradukita de N. N. 97 tradukita de Vasilij Devjatnin

tradukita de Boris Mirski

At midnight an angel was crossing

the sky, And quietly he sang; The moon and the stars and the con-

course of clouds Paid heed to his heavenly song.

En mezo de nokto, en blua

ĉielo, Traflugis kaj kantis plej bela

anĝelo. Kaj nuboj kaj steloj kaj lun’

en irado Atentis kun ĝojo je l’ sankta

kantado.

Kun kanto solena en nokta

ĉiel’ Sin portis mirinda anĝel’; Kaj luno, kaj steloj, kaj nu-

boj en rond’ Atentis la himnon de l’

mond’.

He sang of the bliss of the innocent

souls In heavenly gardens above; Of almighty God he sang out, and

his praise Was pure and sincere.

Li kantis feliĉajn, neniam

pekantajn Spiritojn, kun Di’ en ĉielo

loĝantajn; Li kantis pri Patro ĉiela kaj

tera— Kaj lia laŭdado ne estis mal-

vera.

Li kantis pri vivo sen zorga

ĉagren’ Sub branĉoj de pura Eden’; Kaj laŭd’ al keruboj, al

granda Sinjor’ Elflugis sincere el kor’.

He bore in his arms a young soul To our valley of sorrow and tears; The young soul remembered the hea-

venly song So vivid and yet without words.

Animon tre junan en brakoj

li tenis; En mondo malgaja naskiĝi

ĝi venis. Kaj sono de l’ kanto en juna

animo Restadis sen vort’, sed kun

viva estimo.

En brakoj animon li portis

al ter’, Al mond’ de malĝojo, mi-

zer’; Kaj restis la kanto en juna

anim’ Sen vorto, sen unu esprim’.

And long did it struggle on earth, With wondrous desire imbued; But none of the tedious songs of our

earth Could rival celestial song.

Tre longe en mondo ĝi estis

premata, Je revo mirinda pri Di’ ple-

nigata! Kaj ŝanĝi la kanton de l’

sankta sincero Ne povis por ĝi ĉiuj kantoj

de l’ tero.

Kaj plena je stranga, mirin-

da dezir’ Ĝi vagis en mond’ de sopir’, Kaj tedis al ĝi post la kant’

de l’ eter’ La veaj motivoj de l’ ter’.

…  …  …

2/2

Traduko de la Rusa poemo “Ангел” de Михаил Лермонтов (∗1814-10-15 – †1841-07-27) en la Anglan de N. N. 97.

Arg-1039-2111 (2014-06-03 11:29:07)

Tiu ĉi laŭvorta poem-angligo troviĝas en http: // max. mmlc. northwestern. edu/ ~mdenner/ Demo/ texts/ angel. html .

Traduko de la Rusa poemo “Ангел” de Михаил Лермонтов (∗1814-10-15 – †1841-07-27) en Esperanton de Vasilij Devjatnin (∗1862 – †1938).

Arg-1039-2114 (2014-06-03 12:21:00)

Pri la tradukinto vidu la vikipediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Vasilij_Devjatnin .

Traduko de la Rusa poemo “Ангел” de Михаил Лермонтов (∗1814-10-15 – †1841-07-27) en Esperanton de Boris Mirski.

Arg-1039-2113 (2014-06-03 11:55:42)

Tiu ĉi poem-esperantigo troviĝas en http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ iteraturo/ Poezio/ lermontov/ angxelo. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1039&version-id=2111,2114,2113