1/2

Михаил Лермонтов,  Михаил Лермонтов,  Михаил Лермонтов,
La anĝelo  The Angel  Der Engel
tradukita de Boris Mirski tradukita de N. N. 97  tradukita de N. N. 98

Kun kanto solena en nokta

ĉiel’ Sin portis mirinda anĝel’; Kaj luno, kaj steloj, kaj nu-

boj en rond’ Atentis la himnon de l’

mond’.

At midnight an angel was crossing

the sky, And quietly he sang; The moon and the stars and the con-

course of clouds Paid heed to his heavenly song.

Argiope-informo:

La aspekto de tiu ĉi versio

estas barita. Supozeble la aŭtoro decidis

tion.

Li kantis pri vivo sen zorga

ĉagren’ Sub branĉoj de pura Eden’; Kaj laŭd’ al keruboj, al

granda Sinjor’ Elflugis sincere el kor’.

He sang of the bliss of the innocent

souls In heavenly gardens above; Of almighty God he sang out, and his

praise Was pure and sincere.

En brakoj animon li portis

al ter’, Al mond’ de malĝojo, mi-

zer’; Kaj restis la kanto en juna

anim’ Sen vorto, sen unu esprim’.

He bore in his arms a young soul To our valley of sorrow and tears; The young soul remembered the hea-

venly song So vivid and yet without words.

Kaj plena je stranga, mirin-

da dezir’ Ĝi vagis en mond’ de sopir’, Kaj tedis al ĝi post la kant’

de l’ eter’ La veaj motivoj de l’ ter’.

And long did it struggle on earth, With wondrous desire imbued; But none of the tedious songs of our

earth Could rival celestial song.

…  …  …

2/2

Traduko de la Rusa poemo “Ангел” de Михаил Лермонтов (∗1814-10-15 – †1841-07-27) en Esperanton de Boris Mirski.

Arg-1039-2113 (2014-06-03 11:55:42)

Tiu ĉi poem-esperantigo troviĝas en http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ iteraturo/ Poezio/ lermontov/ angxelo. html .

Traduko de la Rusa poemo “Ангел” de Михаил Лермонтов (∗1814-10-15 – †1841-07-27) en la Anglan de N. N. 97.

Arg-1039-2111 (2014-06-03 11:29:07)

Tiu ĉi laŭvorta poem-angligo troviĝas en http: // max. mmlc. northwestern. edu/ ~mdenner/ Demo/ texts/ angel. html .

Traduko de la Rusa poemo “Ангел” de Михаил Лермонтов (∗1814-10-15 – †1841-07-27) en la Germanan de N. N. 98.

Arg-1039-2112 (2014-06-03 17:30:50)

Tiu ĉi poem-germanigo troviĝas en la retejo http: // maschas-buch. blogspot. de/ 2011/ 09/ lermontov-der-engel. html . Vidu ankau: http: // home. arcor. de/ berick/ illeguan/ lermont1. htm .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1039&version-id=2113,2111,2112