1/2

Михаил Лермонтов,  Михаил Лермонтов,  Михаил Лермонтов,
La anĝelo  Der Engel  Anĝelo
tradukita de Boris Mirski  tradukita de N. N. 98  tradukita de Vasilij Devjatnin

Kun kanto solena en nokta ĉiel’ Sin portis mirinda anĝel’; Kaj luno, kaj steloj, kaj nuboj

en rond’ Atentis la himnon de l’ mond’.

Argiope-informo:

La aspekto de tiu ĉi versio

estas barita. Supozeble la aŭtoro decidis ti-

on.

En mezo de nokto, en blua

ĉielo, Traflugis kaj kantis plej bela

anĝelo. Kaj nuboj kaj steloj kaj lun’ en

irado Atentis kun ĝojo je l’ sankta

kantado.

Li kantis pri vivo sen zorga

ĉagren’ Sub branĉoj de pura Eden’; Kaj laŭd’ al keruboj, al granda

Sinjor’ Elflugis sincere el kor’.

Li kantis feliĉajn, neniam pe-

kantajn Spiritojn, kun Di’ en ĉielo

loĝantajn; Li kantis pri Patro ĉiela kaj te-

ra— Kaj lia laŭdado ne estis malve-

ra.

En brakoj animon li portis al

ter’, Al mond’ de malĝojo, mizer’; Kaj restis la kanto en juna

anim’ Sen vorto, sen unu esprim’.

Animon tre junan en brakoj li

tenis; En mondo malgaja naskiĝi ĝi

venis. Kaj sono de l’ kanto en juna

animo Restadis sen vort’, sed kun viva

estimo.

Kaj plena je stranga, mirinda

dezir’ Ĝi vagis en mond’ de sopir’, Kaj tedis al ĝi post la kant’ de

l’ eter’ La veaj motivoj de l’ ter’.

Tre longe en mondo ĝi estis

premata, Je revo mirinda pri Di’ pleni-

gata! Kaj ŝanĝi la kanton de l’ sankta

sincero Ne povis por ĝi ĉiuj kantoj de

l’ tero.

…  …  …

2/2

Traduko de la Rusa poemo “Ангел” de Михаил Лермонтов (∗1814-10-15 – †1841-07-27) en Esperanton de Boris Mirski.

Arg-1039-2113 (2014-06-03 11:55:42)

Tiu ĉi poem-esperantigo troviĝas en http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ iteraturo/ Poezio/ lermontov/ angxelo. html .

Traduko de la Rusa poemo “Ангел” de Михаил Лермонтов (∗1814-10-15 – †1841-07-27) en la Germanan de N. N. 98.

Arg-1039-2112 (2014-06-03 17:30:50)

Tiu  ĉi  poem-germanigo
troviĝas  en  la  retejo

http: // maschas-buch. blogspot. de/ 2011/ 09/ lermontov-der-engel. html . Vidu ankau: http: // home. arcor. de/ berick/ illeguan/ lermont1. htm .

Traduko de la Rusa poemo “Ангел” de Михаил Лермонтов (∗1814-10-15 – †1841-07-27) en Esperanton de Vasilij Devjatnin (∗1862 – †1938).

Arg-1039-2114 (2014-06-03 12:21:00)

Pri  la  tradukinto  vi-

du la vikipediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Vasilij_Devjatnin .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1039&version-id=2113,2112,2114