1/1

William Blake,  William Blake,
The Tyger  La tigro

tradukita de William Auld

Tyger Tyger, burning bright, In the forests of the night; What immortal hand or eye, Could frame thy fearful symmetry?

Tigro, tigro, brile brula En arbaro nokt-obskura, Forĝis kia man’ eterna Vin je simetri’ konsterna?

In what distant deeps or skies Burnt the fire of thine eyes? On what wings dare he aspire? What the hand, dare sieze the fire?

En kia fundo aŭ ĉielo Ardis via okulhelo? Kia lin flugil’ subtenis? Kia man’ la fajron prenis?

And what shoulder and what art, Could twist the sinews of thy heart? And when thy heart began to beat, What dread hand? and what dread feet?

Per kiaj ŝultro kaj kompreno. Por vi tordiĝis kortendeno? Kaj kiam pulsis batoj koraj, Kiaj pied’ kaj mano gloraj?

What the hammer? What the chain, In what furnace was thy brain? What the anvil? What dread grasp, Dare its deadly terrors clasp!

Kia martelo? Ĉeno kia? Kia forn’ por cerbo via? Riskis kia fort’ kolosa Spiti al terur’ ambosa?

When the stars threw down their spears And water’d heaven with their tears: Did he smile his work to see? Did he who made the Lamb make thee?

Kiam steloj sin malarmis Kaj sur la ĉielon larmis, Ĉu la verko al li karis? Ĉu vin Ŝafid-farinto faris?

Tyger Tyger, burning bright, In the forests of the night; What immortal hand or eye, Dare frame thy fearful symmetry?

Tigro, tigro, brile brula En arbaro nokt-obskura, Forĝus kia man’ eterna Vin je simetri’ konsterna?

Verkinto de tiu ĉi Angla poemo estas William Blake (∗1757-11-28 – †1827-08-12).

Arg-1048-2125 (2014-06-08 19:43:08)

Pri la poeto vidi la vikipediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ William_Blake .

Traduko de la Angla poemo “The Tyger ” de William Blake (∗1757-11-28 – †1827-08-12) en Esperanton de William Auld (∗1924-11-06 – †2006-09-11).

Arg-1048-2127 (2014-06-08 19:35:19)

Tiun ĉi poem-esperantigon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la retejo http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ Literaturo/ Poezio/ tigro. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1048&version-id=2125,2127