1/1

William Blake,  William Blake,
La tigro  The Tyger

tradukita de William Auld

Tigro, tigro, brile brula En arbaro nokt-obskura, Forĝis kia man’ eterna Vin je simetri’ konsterna?

Tyger Tyger, burning bright, In the forests of the night; What immortal hand or eye, Could frame thy fearful symmetry?

En kia fundo aŭ ĉielo Ardis via okulhelo? Kia lin flugil’ subtenis? Kia man’ la fajron prenis?

In what distant deeps or skies Burnt the fire of thine eyes? On what wings dare he aspire? What the hand, dare sieze the fire?

Per kiaj ŝultro kaj kompreno. Por vi tordiĝis kortendeno? Kaj kiam pulsis batoj koraj, Kiaj pied’ kaj mano gloraj?

And what shoulder and what art, Could twist the sinews of thy heart? And when thy heart began to beat, What dread hand? and what dread feet?

Kia martelo? Ĉeno kia? Kia forn’ por cerbo via? Riskis kia fort’ kolosa Spiti al terur’ ambosa?

What the hammer? What the chain, In what furnace was thy brain? What the anvil? What dread grasp, Dare its deadly terrors clasp!

Kiam steloj sin malarmis Kaj sur la ĉielon larmis, Ĉu la verko al li karis? Ĉu vin Ŝafid-farinto faris?

When the stars threw down their spears And water’d heaven with their tears: Did he smile his work to see? Did he who made the Lamb make thee?

Tigro, tigro, brile brula En arbaro nokt-obskura, Forĝus kia man’ eterna Vin je simetri’ konsterna?

Tyger Tyger, burning bright, In the forests of the night; What immortal hand or eye, Dare frame thy fearful symmetry?

Traduko de la Angla poemo “The Tyger ” de William Blake (∗1757-11-28 – †1827-08-12) en Esperanton de William Auld (∗1924-11-06 – †2006-09-11).

Arg-1048-2127 (2014-06-08 19:35:19)

Tiun ĉi poem-esperantigon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la retejo http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ Literaturo/ Poezio/ tigro. html .

Verkinto de tiu ĉi Angla poemo estas William Blake (∗1757-11-28 – †1827-08-12).

Arg-1048-2125 (2014-06-08 19:43:08)

Pri la poeto vidi la vikipediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ William_Blake .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1048&version-id=2127,2125