1/3

Wilhelm Busch,

Aventuroj de fraŭlo

tradukita de Karl Vanselow

La ĉagreno

Jam Sokrates en maljuna aĝo, Fama pro filozofia saĝo, Ofte diris kun ĉagrena sento: Multon en la mondo ni ne konas Kaj ĉi tiu scio-manko donas Kaŭzon por plendinda malkontento. Jes, ĉi tion oni certe scias. Same pense staras nun Tobias Knopp, la fraŭlo, antaŭ la spegulo. Kial estas li senedzinulo? Ĉiam gaja estas la vizaĝo De la birdo-viro en la kaĝo. Certe nur pro tio, ĉar lin ravas, Ke li ĉarman bird-edzinon havas. Kun envio diras Knopp al si: Do edzinon serĉu ankaŭ vi. La fidela Dorote’ Ĉiam estas preta, se Servo iu ajn necesas, Kaj neniam ŝi forgesas Zorgi por la lito, por la ŝuoj, Por la kafo kaj manĝaĵaj ĝuoj. Ankaŭ kun kudrilo kaj fadeno Estas preta ŝi por helpa veno. Tamen ne forlasas lin la sento De malĝojo kaj de malkontento. Sur la antaŭa parto de l’ kranio Ne trovas haron eĉ la fantazio, Kaj ankaŭ de la dorsa kapo-flanko Lin alradias pleno-luna blanko.. Jes, en la spegulo de spegulo La haro-nombro estas nura nulo. Sed ne nur la brila kapo-blanko Estas kaŭzo por kontento-manko.

…

2/3

Lin ĉagrenas ankaŭ la amplekso De la ventro pro la tro-konvekso. Kion fari? Kontraŭ korpo-diko La helpiloj estas gimnastiko, Karlsbad-salo kaj marŝad-promeno. Ĉiutage jam en la mateno Uzas li de ili la aplikon. Ĉiutage li piede iras Malgraŭ la kapricoj de l’ vetero Kelkajn horojn en la freŝ-aero Esperante la efikon, Kiun tiel ege li sopiras. Ĉiam ree la kuraĝon levas Lia diro al si mem: Vi devas. Tiel dum semajnoj du Li senlace agas plu. Jen starante nun sur la pesilo Li konstatas feliĉeg-ebrie: Dudek funtoj pezas li malplie. Senmezura estas la jubilo. Du semajnoj pasas plu denove. Ree uzas li pesilon prove. Sed - ho ve - ho kia malplezuro! Ĉu kredeble? Jen, la pez-mezuro Vere nun indikas tie ĉi Dudek funtojn jam denove pli. Ĉiu peno estis sen utilo. Malbenita estu la pesilo!

…

3/3

Ree kaptas lin animdoloroj. Nun li pensas: Homoj kiel floroj Estas destinitaj por perei. Al la sorto devas ni obei. Iam ankaŭ mi estinta estos, Mia tombo sen ornamo restos, Ĉar neniu homo resopiros Aŭ funebre rememoros min. Jes, neniu ploros, oni diros: Tobbi Knopp ne interesos nin. Parolante al si mem Tobias Tiel plenda-kore fantazias. Vidu, senekzempla ekzemplero De larmego gutis al la tero Tie, kie li sur benko sidis. Sed kun firma volo li decidis Al la fraŭlo stato fari finon. Serĉi volas ankaŭ li edzinon. Eble li konstati povos: Kiu serĉas, tiu trovos. Tiucele por vojaĝo Kun espero kaj kuraĝo Baldaŭ jam li preta estas. Adiaŭ-dire do - ho ve - Sola nun kaj forlasita restas Lia bona, brava Dorote’.

Traduko de la Germana poemo “Abenteuer eines Junggesellen” de Wilhelm Busch (∗1832-04-15 – †1908-01-09) en Esperanton de Karl Vanselow (∗1877-03-20 – †1959-12-28).

Arg-1053-2137 (2014-06-18 18:55:03)

Tiu ĉi esperantigo troviĝas en la poem-libreto “Nia Lingvo Esperanto”, eldonita de Karl Vanselow. Pri tiu vidu la retejojn http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Karl_Vanselow kaj http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Karl_Vanselow , ankaŭ: http: // vanselow. wikispaces. com/ .