1/1

Heinrich Neye,

Gaja kajto

tradukita de Manfredo Ratislavo

Mi havis kajton iam el bunta bril-paper’. Gajige estis, kiam ĝi flugis tra l’ aer’.

Post ĝia start’ subite rapidis supren ĝi; entuziasmigite ĉielen strebis mi.

Jen super nia domo eĉ flugis gaje ĝi, kaj ĝojis ĉiu homo vidante tiun ĉi.

Luliĝis ĝi envente, malsupren vidis ĝi, rigardis ĝi silente sur tiun mondo ĉi.

Nun jena temp’ pasinta delonge estas for; la kajto leviĝinta vidiĝas en memor’.

Traduko de la Germana poemo “Fröhlicher Drachen” de Heinrich Neye (∗1913-02-27 – †2002-07-18) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2001-12.

MR-373-1 / Arg-105-212 (2006-01-23 09:56:44)

La origina germanalingva versio de tiu ĉi poemo aperis en 2001-10-18 en la germana agronomia revuo “Landwirtschaftliches Wochenblatt” (Postfach 4929, D-48028 Münster, Germanio, tel. +49-(0)251-51012-24 aŭ +49-(0)251-51012-35, ret-adreso: redaktion@wochenblatt.com, retejo: www.wochenblatt.com ).

http://www.poezio.net/version?poem-id=105&version-id=212