1/2

Alfred Zschiesche,  Alfred Zschiesche,
Wenn die bunten Fahnen wehen  Kiam flirtas niaj flagoj

tradukita de N. N. 99

Wenn die bunten Fahnen wehen, geht die Fahrt wohl übers Meer. woll´ n wir ferne Lande sehen, fällt der Abschied uns nicht schwer. Leuchtet die Sonne, ziehen die Wolken, klingen die Lieder weit übers Meer.

Kiam flirtas niaj flagoj ni veturas trans la mar’, por tramigri fremdajn landojn, nun adiau amikar’! Brilas la suno, flugas nubaro sonas la kantoj super la mar’.

Sonnenschein ist unsre Wonne, wie er lacht am lichten Tag! doch es geht auch ohne Sonne, wenn sie mal nicht lachen mag. Blasen die Stürme, brausen die Wellen, singen wir mit dem Sturm unser Lied.

Radiante, brilas suno, feliĉigas ĉiam nin, sed ni ankaŭ ne malĝojas se vualas nuboj ĝin. Blovas ventegoj, muĝas ondaro, kantas ni kantojn, gaje en ĥor’.

Hei, die wilden Wandervögel ziehen wieder durch die Nacht, schmettern ihre alten Lieder, daß die Welt vom Schlaf erwacht. Kommt dann der Morgen, sind sie schon weiter, über die Berge - wer weiß wohin.

Ni pasiaj mondvagantoj migras sub la stela mar’; niajn kantojn ni kantadas, ke vekiĝas dormantar’. Kiam la nova tag’ komenciĝas, for ni jam estas en fremda land’.

…  …

2/2

Wo die blauen Gipfel ragen, lockt so mancher steile Pfad. immer vorwärts, ohne Zagen; bald sind wir dem Ziel genaht! Schneefelder blinken, schimmern von Ferne her, Lande versinken im Wolkenmeer.

Lumen al la montaj pintoj logas kelka kruta voj’; Nur antaŭen! Ne hezitu! Ĉiam migru ni kun ĝoj’! Super nubaro celo nun brilas, vasta la rondo, neĝa montar’.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Alfred Zschiesche (∗1909-02-22 – †1992-02-26).

Arg-1070-2159 (2014-06-29 10:05:26)

Pri la verkinto vidu la retejon http: // www. liederlexikon. de/ lieder/ wenn_die_ bunten_fahen_wehen , pri la verkinto la retejo http: // www. scout-o-wiki. de/ index. php/ Alf_Zschiesche . La kanto estas aŭdebla en http: // www. youtube. com/ watch? v= suWSHtaZiH0 . La muziknotoj troviĝas ankaŭ en http: // www. sins942. ch/ liederbuch/ 142_wenn_die_bunten_fahnen_wehen. pdf .

Traduko de la Germana poemo “Wenn die bunten Fahnen wehen” de Alfred Zschiesche (∗1909-02-22 – †1992-02-26) en Esperanton de N. N. 99.

Arg-1070-2160 (2014-06-29 09:56:15)

Tiu ĉi kanto-traduko troviĝas en http: // kantaro. ikso. net/ kiam_flirtas_niaj_flagoj . Vidu ankaŭ:http: // www. de-eo. de/ eo/ deutsche_Volkslieder kaj http: // kantaro. ikso. net/ la_ migrantoj .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1070&version-id=,2159,2160