1/1

Bertolt Brecht,  Bertolt Brecht,
Der Schneider von Ulm  La tajloro de Ulm

tradukita de Hans-Georg Kaiser

�Bischof, ich kann fliegen“, Sagte der Schneider zum Bischof. �Pass auf, wie ich’s mach’!“ Und er stieg mit so ‘nen Dingen, Die aussahn wie Schwingen Auf das große, große Kirchendach. Der Bischof ging weiter. �Das sind so lauter Lügen, Der Mensch ist kein Vogel, Es wird nie ein Mensch fliegen“, Sagte der Bischof vom Schneider.

“Episkop’, mi flugos”, diris tajloro al Moŝt’. “Venu, por moment’.” Kaj li grimpis kun flugiloj en aplaŭdo kaj jubiloj, ĝis la granda granda kirktegment’. Lia Moŝt’ nur diris: “Mensogoj, kiel ĉiam. Hom’ birdo ne estas. Homoj flugos neniam.” La episkopo plu iris.

�Der Schneider ist verschieden“, Sagten die Leute dem Bischof. �Es war eine Hatz. Seine Flügel sind zerspellet Und er lag zerschellet Auf dem harten, harten Kirchenplatz.“ �Die Glocken sollen läuten, Es waren nichts als Lügen, Der Mensch ist kein Vogel, Es wird nie ein Mensch fliegen“, Sagte der Bischof den Leuten.

“La tajloro jam ne vivas”, diris la homoj ĉe l’ Moŝt’: “Trois la aŭdac’. La flugiloj frakasiĝis, la tajloro surnaziĝis sur la dura dura kirkoplac’.” Sonoriloj sonis. “Mensogoj, kiel ĉiam! Hom’ birdo ne estas. Homoj flugos neniam”, la episkopo admonis.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Bertolt Brecht (∗1898 – †1956).

Arg-1084-2182 (2014-08-05 10:38:59)

Siehe  auch:  http: // www. zum. de/ Faecher/

Materialien/ dittrich/ Lyrik/ Ballade. htm und http: // home. arcor. de/ oliver. volland Internet/ UnserUnterricht/ DeutschUnterricht/ Balladen/ Schneider/ Schneider. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Schneider von Ulm” de Bertolt Brecht (∗1898 – †1956) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-1084-2183 (2014-08-06 13:31:54)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // cezartradukoj. blogspot. de/ .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1084&version-id=,2182,2183