1/1

Christian Felix Weiße,  Christian Felix Weiße,
Die Zufriedenheit  La kontenteco
tradukita de Manfred Retzlaff  tradukita de Manfred Retzlaff

wörtliche Ruckübersetzung

Ruhig, milde fühle ich Lebensfreuden ohne Kummer. Ungestört leuchtet mir ein Willkommen der Morgen.

Trankvile, milde sentas mi La vivoĝojojn sen ĉagreno. Senĝene lumas tie ĉi Bonvenon la mateno.

Zufrieden, froh ist mein Herz, Es schlägt melodisch. Angenehm ist der Schmerz, wenn ich leidenschaftlich weine.

Kontentas, gajas mia kor’, Ĝi daŭre batas melodie. Agrabla estas la dolor’, Se ploras mi pasie.

Ich lache ja alle diese Helden, Blutvergießer, Fürsten aus. Mit meinem Haus bin ich zufrieden, ich brauche keine Provinzen.

Priridas mi ja ĉiujn ĉi

Heroojn, sangverŝantojn, princojn.

Pri mia dom’ kontentas mi, Bezonas ne provincojn.

Es wüten ja gegen sich die großen Herren gleichsam wie Götter. Aber brauchen sie mehr Raum, in ihren Gräbern?

Ja furiozas kontraŭ si

La grandsinjoroj kvazaŭ-diaj.

Sed ĉu bezonas ili pli Da spac’ en tomboj siaj?

Traduko de la Germana poemo “Die Zufriedenheit” de Christian Felix Weiße (∗1726-01-28 – †1804-12-

16) en la Germanan de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-1086-2189 (2014-08-24 11:54:16)

Traduko de la Germana poemo “Die Zufriedenheit” de Christian Felix Weiße (∗1726-01-28 – †1804-12-16) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2014-08.

Arg-1086-2188 (2014-08-27 13:47:43)

Tiu ĉi poemo estas trovebla ankaŭ en http: // www. gedichte-lyrik-poesie. de/ Weisse_Die_Zufriedenheit/ index. htm .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1086&version-id=2189,2188