1/1

Conrad Ferdinand Meyer, Conrad Ferdinand Meyer,

Conrad Ferdinand Meyer,

Zwei Segel  Du veloj  Two sails
tradukita de Guido Holz tradukita de Leland Bryant Ross

Zwei Segel erhellend die tiefblaue

Bucht! Zwei Segel sich schwellend zu ru-

higer Flucht!

Du veloj ekhelas sur golfa

lazur’, du veloj ekŝvelas al paca

forkur’.

Two sails flashing bright on the

royal-blue bay! Two sails fill out tight and sail

calmly away!

Wie eins in den Winden sich wölbt

und bewegt, wird auch das Empfinden des an-

dern erregt.

Se unu ekrondas per ven-

ta alblov’, la alia respondas per sa-

ma ekmov’.

When one in the breezes moves

hither and yon, The other with ease as its shadow

responds.

Begehrt eins zu hasten, das andre

geht schnell, verlangt eins zu rasten, ruht auch

sein Gesell.

Se unu impetas, duopas

rapid’, se unu kvietas, ripozas la

amik’.

If one wants to hasten, the other

goes fast, If one asks for quiet, its compan-

ion has rest.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Conrad Ferdinand Meyer (Konrado Ferdinando Majero, ∗1825-10-11 – †1898-11-28).

Arg-1088-2193 (2014-09-07 15:08:26)

Tiun poemon mi, Manfred Retzlaff, trovis en http: // www. oocities. org/ cigneto/ thctxt/ de/ zweisegel1. html . Tie estas indikita ankau melodio verkita de Albrecht Kronenberger. Pri la poeto vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Conrad_Ferdinand_Meyer .

Traduko de la Germana poemo “Zwei Segel” de Conrad Ferdinand Meyer (Konrado Ferdinando Majero, ∗1825-10-11 – †1898-11-28) en Esperanton de Guido Holz (∗1920 – †1989).

Arg-1088-2194 (2014-09-07 14:39:02)

Tiu ĉi poem-esperantigo troviĝas en http: // www. oocities. org/ cigneto/ thctxt/ d/ duvelojek1. html . Pri Guido Holz vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Guido_Holz .

Traduko de la Germana poemo “Zwei Segel” de Conrad Ferdinand Meyer (Konrado Ferdinando Majero, ∗1825-10-11 – †1898-11-28) en la Anglan de Leland Bryant Ross (Ros’ Haruo).

Arg-1088-2195 (2014-09-07 12:48:46)

Tiu ĉi poem-angligo troviĝas en http: // www. thehymnsociety. org/ bbs/ index. cgi? noframes; read= 245 .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1088&version-id=2193,2194,2195