1/1

Conrad Ferdinand Meyer,  Conrad Ferdinand Meyer,
Zwei Segel  Du veloj

tradukita de Guido Holz

Zwei Segel erhellend die tiefblaue Bucht! Zwei Segel sich schwellend zu ruhiger Flucht!

Du veloj ekhelas sur golfa lazur’, du veloj ekŝvelas al paca forkur’.

Wie eins in den Winden sich wölbt und bewegt, wird auch das Empfinden des andern erregt.

Se unu ekrondas per venta alblov’, la alia respondas per sama ekmov’.

Begehrt eins zu hasten, das andre geht schnell, verlangt eins zu rasten, ruht auch sein Gesell.

Se unu impetas, duopas rapid’, se unu kvietas, ripozas la amik’.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Conrad Ferdinand Meyer (Konrado Ferdinando Majero, ∗1825-10-11 – †1898-11-28).

Arg-1088-2193 (2014-09-07 15:08:26)

Tiun poemon mi, Manfred Retzlaff, trovis en http: // www. oocities. org/ cigneto/ thctxt/ de/ zweisegel1. html . Tie estas indikita ankau melodio verkita de Albrecht Kronenberger. Pri la poeto vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Conrad_Ferdinand_Meyer .

Traduko de la Germana poemo “Zwei Segel” de Conrad Ferdinand Meyer (Konrado Ferdinando Majero, ∗1825-10-11 – †1898-11-28) en Esperanton de Guido Holz (∗1920 – †1989).

Arg-1088-2194 (2014-09-07 14:39:02)

Tiu ĉi poem-esperantigo troviĝas en http: // www. oocities. org/ cigneto/ thctxt/ d/ duvelojek1. html . Pri Guido Holz vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Guido_Holz .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1088&version-id=2193,2194