1/1

Lord George Gordon Byron ,  Lord George Gordon Byron ,
Die Sonne der Schlaflosen Die Sonne des Schlaflosen
tradukita de Franz Theremin  tradukita de Adolf Böttger

Schlafloser Augen Sonne, zitternd Licht, Das durch die Finsternis der Nächte bricht, Und das erhellte Dunkel besser zeigt, Wie die Erinnerung der Freude gleicht! So scheint auch der vergangnen Tage Lust, Sie scheint, allein erwärmet nicht die Brust. Dem wachen Kammer strahlt sie wie ein

Stern, Klar - aber kalt; hell - aber ach! so fern.

Schlafloser Augen Sonne! Trüber Stern, Dein tränenvoller Strahl erzittert fern, - Du offenbarst die Nacht, die dir nicht weicht: O wie dir ganz des Glücks Erinn’rung gleicht! So glänzt auch längst vergangner Tage Licht, Es scheint, doch wärmt sein schwaches Leuchten

nicht. Der wache Gram sieht eine Luftgestalt, Scharf, aber fern! - klar, aber ach - wie kalt!

Traduko de la Angla poemo “Sun of the Sleepless” de Lord George Gordon Byron (∗1788-01-22 – †1824-04-18) en la Germanan de Franz Theremin (∗1780-03-19 – †1846-09-26).

Arg-1101-2221 (2014-12-11 17:25:08)

Tiu ĉi poem-germanigo troviĝas en la reta kolekto “Google books”. Pri la tradukinto vidu la retejon http: // www. goethezeitportal. de/ file dmin/ PDF/ db/ werke/ byron_gesaenge. pdf .

Traduko de la Angla poemo “Sun of the Sleepless” de Lord George Gordon Byron (∗1788-01-22 – †1824-04-18) en la Germanan de Adolf Böttger (∗1815-05-21 – †1870-11-16).

Arg-1101-2220 (2014-12-26 16:17:26)

Tiun ĉi poem-germanigon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la malnova libro “Byron’s sämmtliche Werke”, presita en la germana urbo Lepsiko (Leipzig) en la jaro 1841. Pri la tradukinto vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Adolf_BГ�ttger .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1101&version-id=2221,2220