1/1

Eduard Möricke,  Eduard Möricke,
Nimmersatte Liebe  Nesatigebla amo

tradukita de Klaus Mohrhoff

So ist die Lieb! So ist die Lieb! Mit Küssen nicht zu stillen: Wer ist der Tor und will ein Sieb Mit eitel Wasser füllen? Und schöpfst du an die tausend Jahr, Und küssest ewig, ewig gar, Du tust ihr nie zu Willen.

Tiel la am’ está! Tiel la am’ está! Per kisoj ne kvietebla: Kie la stultulo emanta plenigi kribrilon per pura akvo? Kaj ĉerpu vi miljare eĉ kaj kisadu eterne, eĉ eterne, neniam vi satigos ĝin.

Die Lieb, die Lieb hat alle Stund Neu wunderlich Gelüsten; Wir bissen uns die Lippen wund, Da wir uns heute küßten. Das Mädchen hielt in guter Ruh, Wie’s Lämmlein unterm Messer; Ihr Auge bat: nur immer zu, Je weher, desto besser!

La am’, la am’ ĉiuhor’ strange novajn dezirojn ekigas; ni mordas al ni la lipojn vunditaj nin kisantaj. Kuŝas la knabino trankvile kiel ŝhafido subtranĉile; perokule petas: daŭrigu, ju pli dolore, des pli bone.

So ist die Lieb, und war auch so, Wie lang es Liebe gibt, Und anders war Herr Salomo, Der Weise, nicht verliebt.

Tiel la am’ está, kaj estis jam, kiom longe ekzistas am’, kaj alie s-ro Salomo, la saĝulo, enam’ estis neniam.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Eduard Möricke (Eduardo Mojriko, ∗1804-09-08 – †1875-06-04).

Arg-1113-2246 (2015-01-10 11:26:42)

Traduko de la Germana poemo “Nimmersatte Liebe” de Eduard Möricke (Eduardo Mojriko, ∗1804-09-08 – †1875-06-04) en Esperanton de Klaus Mohrhoff.

Arg-1113-2247 (2015-01-10 11:48:27)

Tiun ĉi poem-esperantigon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la retejo http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto sub http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ Literaturo/ Poezio/ lunpoezio nesatigebla_ amo. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1113&version-id=2246,2247