1/1

Annette von Droste-Hülshoff,  Annette von Droste-Hülshoff,

Wo ist die Hand Ĉu havas iu manon tiel fajnan

tradukita de Manfred Retzlaff

Wo ist die Hand so zart, daß ohne Irren Sie sondern mag beschränkten Hirnes Wirren, So fest, daß ohne Zittern sie den Stein Mag schleudern auf ein arm verkümmert Sein? Wer wagt es, eitlen Blutes Drang zu messen, Zu wägen jedes Wort, das unvergessen In junge Brust die zähen Wurzeln trieb, Des Vorurteils geheimen Seelendieb? Du Glücklicher, geboren und gehegt Im lichten Raum, von frommer Hand gepflegt, Leg hin die Waagschal’, nimmer dir erlaubt! Laß ruhn den Stein, - er trifft dein eignes Haupt!

Ĉu havas iu manon tiel fajnan, kapablan dispartigi ĉiun ajnan konfuzon cerban, firman tiel, ke la ŝtonon ĵetas ĝi tremante ne? Kaj kiu riskas ĝuste juĝi vantan impeton, pesi vorton ofendantan, radikiĝintan iam firme en la juna brust’, de l’ antaŭjuĝ’ venen’? Vi feliĉul’, naskita en la hela spac’, flegita vi de pia man’ en pac’, ne pesu! Ŝtonon lasu kuŝi vi, ĉar trafos vian propran kapon ĝi!

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24).

Arg-1120-2266 (2015-01-28 11:25:23)

Dies Gedicht steht am Anfang der Novelle “Die Judenbuche”.

Traduko de la Germana poemo “Wo ist die Hand” de Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-1120-2267 (2015-01-28 11:32:46)

Tiu ĉi poemo staras je la komenco de la novelo “La juda fago”.

http://www.poezio.net/version?poem-id=1120&version-id=2266,2267