1/2

Ulrich Matthias,

Monda Himno

tradukita de Ulrich Matthias

Kantebla laŭ la melodio de la Eŭropa Himno (el la 9-a sinfonio de Beethoven)

Muroj de miljaroj baras vojon al tutmonda bon’. Inter ni landlimoj staras, regas jen perfort’, jen mon’.

Kelkaj vivas en mizero ne eskapas el malriĉ’, kelkaj restas en sufero, mankas ŝanĉo por feliĉ’.

Inter ni, la nekonatoj forgesiĝas simpla ver’: ĉiuj homoj estas fratoj, vivas sur la sama ter’.

Havas ni nur unu mondon, sekve ĝin konservu ni, formu familian rondon por tutmonda harmoni’.

Homa digno, homaj rajtoj gvidu nin al nia cel’, homojn kun malsamaj trajtoj ĉiu kun aparta bel’.

Homaj rajtoj, homaj devoj regu sur la tersurfac’ por ke plenumiĝu revoj por ke realiĝu pac’.

Por feliĉo en estonto jen valoras nia pen’. Amo estu nia fonto por labori por kompren’.

Novaj sentoj, novaj ventoj blovu nun tra land’ kaj mar’, floru ĉiuj kontinentoj, floru tuta la homar’.

…

2/2

Traduko de la Germana poemo “Eine-Welt-Hymne” de Ulrich Matthias en Esperanton de Ulrich Matthias en 2011-05-22. Arg-1128-2279 (2015-02-28 12:14:29) Pri la verkinto vidu la retejon http: // www. u-matthias. de/ .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1128&version-id=,2279