1/2

Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof,

O Herz, mein Herz Сэрца, цiшэй!  О сердце  Зачем, о сердце O моё сердце

tradukita de Richard Schulz tradukita de Людмила Сильнова tradukita de Замятин

tradukita  de  Михаил

Щербинин tradukita de Владимир Чернов

O Herz, mein Herz, was soll dein

heftig Walten? Spreng nicht die Brust! O lass

mich ruhig sein! Nur schwer vermag ich, mich ge-

fasst zu halten, o Herze mein!

Сэрца, цiшэй! Не стукай

так трывожна, Не выскачы, балеснае, з

грудзей! Так лёгка �жо цябе

стрымаць няможна. Сэрца, цiшэй!

О сердце, не стучи ты так

тревожно! Ты из груди не рвись

теперь долой! Уж мне сдержать себя

едва возможно, О, сердце, стой!

Зачем, о сердце, бьёшься

так тревожно? Зачем ты рвёшься из груди

моей? Спокойным быть мне

просто невозможно, стучись ровней!

Моей груди бунтующий

невольник, о моё сердце, не стремись

ты прочь! Как нелегко мне одному

сегодня Всё превозмочь.

O Herz, mein Herz, nach jahre-

langem Plagen soll’s sich entscheiden, ob der

Sieg nun mein! Genug! Stell ab dein unruhvol-

les Schlagen, o Herze mein!

Сэрца, цiшэй! Пасля

нястомнай працы у перамогу верыцца

лягчэй. Даволi! супакойся ад бiцця

ты! Сэрца, цiшэй!

О, сердце, стой! В такое

ли мгновенье, затратив труд, я

проиграю бой? Довольно же! Уйми своё

биенье! О, сердце, стой!

Был труден путь и мучает

сомненье: дождусь ли я своих

победных дней? О, моё сердце, усмири

волненье, стучись ровней!

Ты, сердце, знай: ещё работы много. В мой звёздный час, всему наперекор, храни свой ритм уверенно и строго,

Ho mia kor’!

…  …  …  …  …

2/2

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26).

LZ-002-1a / Arg-129-253 (2013-02-26 15:14:26)

Germanigita de Rikardo Shulco (RICHARD SCHULZ, 1906 - 1997) laŭ la origina internacialingva teksto de LUDWIK LEJZER ZAMENHOF. Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en la Belorusan de Людмила Сильнова.

Arg-129-905 (2009-11-05 15:39:09)

Tiu ĉi traduko estas kopiita el la retejo http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ Literaturo/ Revuoj/ ckk/ ckk9904. htm .

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en Esperanton de Замятин en 1905.

Arg-129-896 (2008-04-28 09:53:14)

Prenita el la retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm .

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en Esperanton de Михаил Щербинин.

Arg-129-902 (2008-04-28 10:06:59)

Prenita el la retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm .

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en Esperanton de Владимир Чернов.

Arg-129-903 (2008-04-28 14:39:51)

Prenita el la retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm .

http://www.poezio.net/version?poem-id=129&version-id=253,905,896,902,903