1/3

Ludwig Lazarus Zamen- hof, Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamen- hof, Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamen- hof, Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof,

{O, \atop сердце} Сэрца, цiшэй! O моё сердце О моё сердце {О \atop сердце} Зачем, о сердце O Herze mein

tradukita de Борис Колкер tradukita de Людмила Сильнова tradukita de Владимир Чернов tradukita de Соломон Высоковский tradukita de Замятин tradukita de Михаил Щербинин tradukita de Manfredo Ratislavo

Не бейся так тревожно, моё сердце!

Теснение в груди - опасный знак.

Смогу ли я на что-то опереться?

Не бейся так!

Сэрца, цiшэй! Не стукай так трывожна,

Не выскачы, балеснае, з грудзей!

Так лёгка �жо цябе стрымаць няможна.

Сэрца, цiшэй!

Моей груди бунтующий невольник,

о моё сердце, не стремись ты прочь!

Как нелегко мне одному сегодня

Всё превозмочь.

О моё сердце, не стучи тревожно,

не вырывайся из моей груди!

Поверь, сдержаться больше невозможно.

О моё сердце, погоди!

О сердце, не стучи ты так тревожно!

Ты из груди не рвись теперь долой! Уж мне

сдержать себя едва возможно,

О, сердце, стой!

Зачем, о сердце, бьёшься так тревожно?

Зачем ты рвёшься из груди моей? Спокойным быть мне просто невозможно,

стучись ровней!

O Herze mein, ich höre dich fast schlagen! Es sprengt mir meine Brust! Könnt‘ es denn sein,2) Daß du am Ende mir willst gar verzagen, O Herze mein?

…  …  …  …  …  …  …

2/3

О моё сердце! Труд мой бесконечный!

Мне принесёт победу этот шаг?

Смогу ли я решить вопрос извечный?

Не бейся так!

Сэрца, цiшэй! Пасля нястомнай працы

у перамогу верыцца лягчэй.

Даволi!

супакойся ад бiцця ты!

Сэрца, цiшэй!

Ты, сердце, знай: ещё работы много.

В мой звёздный час, всему наперекор,

храни свой ритм уверенно и строго,

Ho mia kor’!

О моё сердце! Столько лет горенья...

Но разве не победа впереди?!

Довольно! Успокой своё биенье! О моё сердце, погоди!

О, сердце, стой! В такое ли мгновенье,

затратив труд, я проиграю бой? Довольно же! Уйми своё биенье! О, сердце, стой!

Был труден путь и мучает сомненье:

дождусь ли я своих победных дней? О, моё сердце, усмири волненье,

стучись ровней!

O Herze mein, ich will es endlich wagen! Soll alle Müh‘ umsonst gewesen sein? Sei ruhig nun und laß das laute Schlagen, O Herze mein!

…  …  …  …  …  …  …

3/3

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en la Rusan de Борис Колкер (∗1939-07-15).

Arg-129-894 (2008-04-28 10:25:30)

Prenita el la retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm . Sro Boris Kolker donis al mi, Manfred Retzlaff, per retletero de l’ 13.04.2008, la permeson enigi sian rusigon de la poemo en mian retejon “www.poezio.net”.

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en la Belorusan de Людмила Сильнова.

Arg-129-905 (2009-11-05 15:39:09)

Tiu ĉi traduko estas kopiita el la retejo http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ Literaturo/ Revuoj/ ckk/ ckk9904. htm .

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en Esperanton de Владимир Чернов.

Arg-129-903 (2008-04-28 14:39:51)

Prenita el la retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm .

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en Esperanton de Соломон Высоковский.

Arg-129-904 (2008-04-28 10:15:24)

Prenita el la retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm .

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en Esperanton de Замятин en 1905.

Arg-129-896 (2008-04-28 09:53:14)

Prenita el la retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm .

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en Esperanton de Михаил Щербинин.

Arg-129-902 (2008-04-28 10:06:59)

Prenita

el la retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm .

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en la Germanan de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1998-08-14.

lZ-B2a / Arg-129-254 (2004-01-07 08:31:53)

Germanigita je la 14.08.1998 de Manfredo Ratislavo laŭ la origina internacialingva teksto de Ludoviko Lazaro Zamenhofo. Frei ins Deutsche übersetzt von Manfred Retzlaff am 14.08.98 nach dem Originaltext von Ludwig Lazarus Samenhof.