1/2

Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof,

Ludwig Lazarus Zamenhof,

О сердце  Сэрца, цiшэй!  Зачем, о сердце O Herz, mein Herz O Herze mein

tradukita de Замятин tradukita de Людмила Сильнова tradukita de Михаил Щербинин tradukita de Richard Schulz

tradukita de Manfredo Ratislavo

О сердце, не стучи ты

так тревожно! Ты из груди не рвись

теперь долой! Уж мне сдержать себя

едва возможно, О, сердце, стой!

Сэрца, цiшэй! Не стукай

так трывожна, Не выскачы, балеснае, з

грудзей! Так лёгка �жо цябе

стрымаць няможна. Сэрца, цiшэй!

Зачем, о сердце, бьёшься

так тревожно? Зачем ты рвёшься из

груди моей? Спокойным быть мне

просто невозможно, стучись ровней!

O Herz, mein Herz, was soll

dein heftig Walten? Spreng nicht die Brust! O lass

mich ruhig sein! Nur schwer vermag ich, mich

gefasst zu halten, o Herze mein!

O Herze mein, ich höre dich fast

schlagen! Es sprengt mir meine Brust!

Könnt‘ es denn sein,2) Daß du am Ende mir willst gar

verzagen, O Herze mein?

О, сердце, стой! В такое

ли мгновенье, затратив труд, я

проиграю бой? Довольно же! Уйми своё

биенье! О, сердце, стой!

Сэрца, цiшэй! Пасля

нястомнай працы у перамогу верыцца

лягчэй. Даволi! супакойся ад бi-

цця ты! Сэрца, цiшэй!

Был труден путь и мучает

сомненье: дождусь ли я своих

победных дней? О, моё сердце, усмири

волненье, стучись ровней!

O Herz, mein Herz, nach jah-

relangem Plagen soll’s sich entscheiden, ob der

Sieg nun mein! Genug! Stell ab dein unruhvol-

les Schlagen, o Herze mein!

O Herze mein, ich will es endlich

wagen! Soll alle Müh‘ umsonst gewesen

sein? Sei ruhig nun und laß das laute

Schlagen, O Herze mein!

…  …  …  …  …

2/2

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en Esperanton de Замятин en 1905.

Arg-129-896 (2008-04-28 09:53:14)

Prenita el la retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm .

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en la Belorusan de Людмила Сильнова.

Arg-129-905 (2009-11-05 15:39:09)

Tiu ĉi traduko estas kopiita el la retejo http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ Literaturo/ Revuoj/ ckk/ ckk9904. htm .

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en Esperanton de Михаил Щербинин.

Arg-129-902 (2008-04-28 10:06:59)

Prenita el la retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm .

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26).

LZ-002-1a / Arg-129-253 (2013-02-26 15:14:26)

Germanigita de Rikardo Shulco (RICHARD SCHULZ, 1906 - 1997) laŭ la origina internacialingva teksto de LUDWIK LEJ-ZER ZAMENHOF. Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en la Germanan de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1998-08-14.

lZ-B2a / Arg-129-254 (2004-01-07 08:31:53)

Germanigita je la 14.08.1998 de Manfredo Ratislavo laŭ la origina internacialingva teksto de Ludoviko Lazaro Zamenhofo. Frei ins Deutsche übersetzt von Manfred Retzlaff am 14.08.98 nach dem Originaltext von Ludwig Lazarus Samenhof.

http://www.poezio.net/version?poem-id=129&version-id=896,905,902,253,254