1/2

Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof,

O моё сердце О сердце O Herz, mein Herz

O, сердце

tradukita de Владимир Чернов tradukita de Замятин tradukita de Richard Schulz tradukita de Борис Колкер

Моей груди бунтующий невольник,

о моё сердце, не стремись ты прочь!

Как нелегко мне

одному сегодня Всё превозмочь.

О сердце, не стучи

ты так тревожно! Ты из груди не

рвись теперь долой!

Уж мне сдержать себя едва возможно,

О, сердце, стой!

O Herz, mein Herz, was soll dein heftig Walten?

Spreng nicht die Brust! O

lass mich ruhig sein! Nur schwer vermag ich,

mich gefasst zu halten,

o Herze mein!

Не бейся так тревожно, моё сердце!

Теснение в груди - опасный знак. Смогу ли я на чтото опереться?

Не бейся так!

Ты, сердце, знай: ещё работы много.

В мой звёздный час,

всему наперекор, храни свой ритм

уверенно и строго,

Ho mia kor’!

О, сердце, стой! В такое ли мгновенье,

затратив труд, я

проиграю бой? Довольно же! Уйми

своё биенье! О, сердце, стой!

O Herz, mein Herz, nach

jahrelangem Plagen soll’s sich entscheiden, ob

der Sieg nun mein! Genug! Stell ab dein un-

ruhvolles Schlagen, o Herze mein!

О моё сердце! Труд мой бесконечный! Мне принесёт победу этот шаг?

Смогу ли я решить вопрос извечный? Не бейся так!

…  …  …  …

2/2

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en Esperanton de Владимир Чернов.

Arg-129-903 (2008-04-28 14:39:51)

Prenita  el  la

retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm .

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en Esperanton de Замятин en 1905.

Arg-129-896 (2008-04-28 09:53:14)

Prenita  el  la

retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm .

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26).

LZ-002-1a / Arg-129-253 (2013-02-26 15:14:26)

Germanigita de Rikardo Shulco (RICHARD SCHULZ, 1906 - 1997) laŭ la origina internacialingva teksto de LUDWIK LEJZER ZAMENHOF. Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en la Rusan de Борис Колкер (∗1939-07-15).

Arg-129-894 (2008-04-28 10:25:30)

Prenita  el  la

retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm . S-ro Boris Kolker donis al mi, Manfred Retzlaff, per ret-letero de l’ 13.04.2008, la permeson enigi sian rusigon de la poemo en mian retejon “www.poezio.net”.

http://www.poezio.net/version?poem-id=129&version-id=903,896,253,894