1/2

Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof,

О моё сердце О сердце  Ho, mia kor’ О сердце

tradukita de Соломон Высоковский tradukita de Замятин tradukita de Бонифатий Торнадо

О моё сердце, не стучи

тревожно, не вырывайся из моей

груди! Поверь, сдержаться

больше невозможно.

О моё сердце, погоди!

О сердце, не стучи ты

так тревожно! Ты из груди не рвись

теперь долой! Уж мне сдержать

себя едва возможно,

О, сердце, стой!

Ho, mia kor’, ne ba-

tu maltrankvile, El mia brusto nun

ne saltu for! Jam teni min ne po-

vas mi facile, Ho, mia kor’!

О сердце, ты не бейся

так тревожно, не рвись нетерпеливо

из груди! Ужели, долгий путь

пройдя, возможно мне в трудный час не

победить?

О моё сердце! Столько

лет горенья... Но разве не победа

впереди?! Довольно! Успокой

своё биенье! О моё сердце, погоди!

О, сердце, стой! В такое ли мгновенье,

затратив труд, я

проиграю бой? Довольно же! Уйми

своё биенье! О, сердце, стой!

Ho, mia kor’! Post

longa laborado Ĉu mi ne venkos en

decida hor’? Sufiĉe! Trankviliĝu

de l’ batado, Ho, mia kor’!

Или, быть может, путь

избрал я ложный, иль могут силы вдруг

мне изменить? Довольно, перестань

так сильно биться! О, моё сердце!

…  …  …  …

2/2

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en Esperanton de Соломон Высоковский.

Arg-129-904 (2008-04-28 10:15:24)

Prenita el la retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm .

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en Esperanton de Замятин en 1905.

Arg-129-896 (2008-04-28 09:53:14)

Prenita  el  la

retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm .

Verkinto de tiu ĉi Esperanta poemo estas Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-129-252 (2004-01-07 08:23:57)

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en Esperanton de Бонифатий Торнадо (Борис Владимирович Токарев, ∗1927-10-14 – †1994-11-17).

Arg-129-901 (2010-03-06 17:51:21)

Prenita el la retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm . Vidu ankaŭ la retejon: http: // esperanto. net/ literaturo/ roman/ tokarev. html . “Bonifatij Vasiljeviĉ Tornado” (cirile: Бонифатий Василевич Торнадо) estis la pseŭdonimo de la tradukinto de tiu Zamenhofa poemo, lia vera nomo estis: Борис Владимирович Токарев (latinskribe: Boris Vladimiroviĉ Tokarev). Pri via verko kaj vivo vidu ankau la retejojn http: // pri-historio. boom. ru/ tokarev. htm kaj http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Boris_Tokarev .

http://www.poezio.net/version?poem-id=129&version-id=904,896,252,901