1/1

John Ellerton,  John Ellerton,
Ni estis ja en mano Dia  Finiĝas nun alia tago
tradukita de Manfredo Ratislavo  tradukita de William John Downes

1. Ni estis ja en mano Dia, dum brilis super ni la Sun’. Protektu nin per mano Via dumnokte, Dio, ankaŭ nun!

1. Finiĝas nun alia tago, jam venis la vespera hor’. Kunvenis ni por adorago plaĉanta al la Di-Sinjor’

2. La ter’ cirkulas ĝis la veno de l’ nova tag’, ripozas ni dum tiu nokt’ en Via beno^{2} ĝis la mateno, kara Di’.

2. Ni dankas Vin, Savanto nia, ke sur la tuta mond-teren’ la sankta eklezio Via staradas firme ĉe posten’.

3. Nun kiam en malhel’ fordronas la Sun’ en tiu ĉi vesper’, multvoĉe Via laŭdo sonas alialoke sur la Ter’.

3. Ruliĝas tero, brilas lumo de ne-ĉesanta maten-glor’. Leviĝas laŭdo, preĝ-parfumo konstante, kiel dolĉ-odor’.

4. Ĉar kiel estas ĉirkaŭanta la Teron lumo de l’ maten’, senĉese estas plusonanta preĝado de la homoj jen.

4. Ekdormas ni post sun-subiro; gefratoj en la okcident’ vekiĝas kun novtag-aspiro Vin glori per viv-elokvent’.

5. Ja estas, Dio ĉiopova, senlima Via regno, nin konduku al la tago nova en Via regno je la fin’!

5. Formortos mondaj imperioj, sed Via regno kreskos plu. Al Vi sin cedos dinastioj, Venkinto estos vi, Jesu’!

Traduko de la Angla poemo “The day Thou gavest, Lord, is ended” de John Ellerton (∗1826-12-16 – †1893-06-15) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2004-01-10.

Arg-130-257 (2008-11-08 00:42:46)

Traduko de la Angla poemo “The day Thou gavest, Lord, is ended” de John Ellerton (∗1826-12-16 – †1893-06-15) en Esperanton de William John Downes (∗1892 – †1987).

Arg-130-302 (2004-02-04 11:38:05)

Tiu ĉi traduko aperis en la Ekumena Diserva Libro “Adoru”, eldonita en 2001 de Internacia Katolika Unuiĝo Esperantista (IKUE) kaj Kristana Esperanta Esperanto-Ligo (KELI), kanto numero 153.

http://www.poezio.net/version?poem-id=130&version-id=,257,302

2aŭ: dankante Vin pro Via beno, Vin adorante, kara Di’.