1/2

John Ellerton,  John Ellerton,  John Ellerton,

The day Thou gavest, Lord, is ended Ni estis ja en mano Dia Forpasis tiu tag’, Sinjoro

tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de Frieder Weigold

1. The day Thou gavest, Lord, is ended,

The darkness falls at Thy behest; To Thee our morning hymns ascended, Thy praise shall sanctify our rest.

1. Ni estis ja en mano Dia, dum brilis super ni la Sun’. Protektu nin per mano Via dumnokte, Dio, ankaŭ nun!

1. Forpasis tiu tag’, Sinjoro,

Kaj profundiĝas la sen-

lum’. Vi gardis nin de ajn dolo-

ro. Nin gardu ankaŭ dum nok-

tum’!

2. We thank Thee that Thy church, unsleeping,

While earth rolls onward into light, Through all the world her watch is kee-

ping, And rests not now by day or night.

2. La ter’ cirkulas ĝis la veno

de l’ nova tag’, ripozas ni dum tiu nokt’ en Via beno^{2} ĝis la mateno, kara Di’.

2. Ni rotacias en la tagon. En nokta paco dormas ni. Kaj portas lumon trans la

maro La suno, kie brilas ĝi.

3. As o’er each continent and island The dawn leads on another day, The voice of prayer is never silent, Nor dies the strain of praise away.

3. Nun kiam en malhel’ fordronas

la Sun’ en tiu ĉi vesper’, multvoĉe Via laŭdo sonas alialoke sur la Ter’.

3. Senĉese kiel la mateno Briladas super tera rond’, Eksonas laŭdo pro la beno Al ĉiu sur la vasta mond’.

4. The sun that bids us rest is waking Our brethren ’neath the western sky, And hour by hour fresh lips are making Thy wondrous doings heard on high.

4. Ĉar kiel estas ĉirkaŭanta la Teron lumo de l’ maten’, senĉese estas plusonanta preĝado de la homoj jen.

4. La suno, kiu ĵus subiris, Ja brilas en plu fora land’! La gloron, kiun ni admiris, Anoncas plu preĝada

kant’.

5. So be it, Lord; Thy throne shall never,

Like earth’s proud empires, pass away: Thy kingdom stands, and grows fore-

ver, Till all Thy creatures own Thy sway.

5. Ja estas, Dio ĉiopova, senlima Via regno, nin konduku al la tago nova en Via regno je la fin’!

5. Pereas regnoj. Tiel estu! Kaj sole staras via tron’, Ke sole via regno restu Je fina tag’ sub unu kron’.

…  …  …

2aŭ: dankante Vin pro Via beno, Vin adorante, kara Di’.

2/2

Verkinto de tiu ĉi Angla poemo estas John Ellerton (∗1826-12-16 – †1893-06-15), publikigita 1870.

Arg-130-255 (2008-11-08 14:47:39)

Information  about  the  author

can be found on the website http: // www. cyberhymnal. org/ bio/ e/ l/ l/ ellerton_j. htm .

Traduko de la Angla poemo “The day Thou gavest, Lord, is ended” de John Ellerton (∗1826-12-16 – †1893-06-15) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2004-01-10.

Arg-130-257 (2008-11-08 00:42:46)

Traduko de la Angla poemo “The day Thou gavest, Lord, is ended” de John Ellerton (∗1826-12-16 – †1893-06-15) en Esperanton de Frieder Weigold.

Arg-130-932 (2008-11-08 14:22:49)

Mi, Manfred Retzlaff, ricevis tiun ĉi tradukon de la kanto en 2008-11-06 de sinjoro Frieder Weigold (Birkenstr. 12, D-82178 Puchheim, Germanio), kiu mem faris la tradukon en Esperanto. S-ano Weigold verkis tiun tradukon - kiel li diris al mi - laŭ la germanigo farita de s-ro Raymund Weber. Tiu germanigo estas trovebla en la germana katolika kantlibro “Gotteslob” (= Laŭdo de Dio), n-ro 981, pli nova eldono. La teksto kun la muzik-notoj troveblas ankaŭ en la retejo http: // www. documentacatholicaomnia. u/ 01p/ 2006-09-10,_SS_ Benedictus_XVI,_Ves er_ in_der_Kathedrale_in_ Muenchen,_GE. pdf .

http://www.poezio.net/version?poem-id=130&version-id=255,257,932