1/5

Friedrich Schiller, Friedrich Schiller, Friedrich Schiller,

Friedrich Schiller,

An die Freude  Al la ĝojo Al la ĝojo  Al la ĝojo

tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de Kálmán Kalocsay tradukita de Joachim Gießner

Freude, schöner

Götterfunken, Tochter aus Elysium, Wir betreten feuertrunken, Himmlische, dein Heiligtum. Deine Zauber binden wieder, Was die Mode streng geteilt; Alle Menschen werden

Brüder, Wo dein sanfter Flügel weilt.

Ĝojo, bela sparko

dia, de l’ ĉielo vi filin’, ĝoje staras ni en

via templo kaj adoras

vin. Sorĉe ĉio religiĝas, kio apartigis sin, ĉiuj homoj gefra-

tiĝas, kie vi restigas vin.

Ĝoj’! Fajrero belra-

dia! Elizea di-filin’! fajrebrie ni al via templo iras, preĝi vin. Ĉesu, de vi sorĉligate de l’ rigora mod’ la

ŝir’, ĉiuj homoj sentas fra-

te, se vi ŝirmas per flugil’.

Ĝojo! Vi fajrero dia, d’Elize’ filino vi! En sanktej’ benita

via arde vin omaĝas ni. Sorĉe ligas vi beate, se disigis malraci’. Hom’ al hom’ estiĝas frate, kie milde regas vi.

Chor: Seid umschlungen, Millionen! Diesen Kuß der ganzen Welt! Brüder - überm Sternenzelt Muß ein lieber Vater wohnen.

Ĥoro:

Estu chirkaŭbrakumitaj, lasu kisi vin, homar’ ! Estu unu amikar’ ĉiuj homoj disigi-

taj!^{2} Ĥoro: Jen brakumoj al mil-

miloj, Jen ĉi kis’ al tuta

mond’! Fratoj! super stela

rond’ loĝas patro por ni, fi-

loj!

..... ....................... ....................... ....................... .......................

Wem der große Wurf gelun-

gen, Eines Freundes Freund zu

sein, Wer ein holdes Weib errun-

gen, Mische seinen Jubel ein! Ja - wer auch nur eine Seele Sein nennt auf dem Erden-

rund! Und wer’s nie gekonnt, der

stehle Weinend sich aus diesem

Bund.

Se vi faris grandan ĵeton kaj amikon gajnis

vi, aŭ akiris virine-

ton, kunjubilu vi kun

ni ! Ja – se vin nur amas iu en la bela, vasta mond’! Kiu restas sola,

tiu plore iru el la rond’!

Se la granda ĵet’ bon-

trafis kaj amikon gajnis vi, se virina am’ vin ravis: Vin enmiksu kun

ĝojkri’! Jes, se eĉ nur unu koro estas via en la mond’! Kaj se ne – do vin kun

ploro ŝtelu for el nia mond’.

Kiu de amik’ fidela nomas sin amik’ de

li, kiu kun edzin’

anĝela vivas, jubiladu pli, eĉ, se nur al unu ko-

ro ie ligas lin inklin’. Sed aliaj ja kun plo-

ro el la lig’ forŝtelu sin.

…  …  …  …

2Tiu verso ne tute redonas la enhavon de la koresponda origina strofo.

2/5

Chor: Was den großen Ring bewoh-

net, Huldige der Sympathie! Zu den Sternen leitet sie, Wo der Unbekannte thronet.

Ĥoro: ...... ...... ...... ......

Ĥoro:

Ĉiu sub ĉielo glata donu sin al simpati’, al la steloj gvidas ĝi, kie tronas Nekonata.

..... ....................... ....................... ....................... .......................

Freude trinken alle Wesen An den Brüsten der Natur; Alle Guten, alle Bösen Folgen ihrer Rosenspur. Küsse gab sie uns und Reben, Einen Freund, geprüft im

Tod; Wollust ward dem Wurm ge-

geben, Und der Cherub steht vor

Gott.

...... ...... ...... ...... ...... ...... ...... ......

Ĉiu sur la brust’ Na-

tura suĉas sukon de la ĝoj’ kor’ malbona, koro pu-

ra sekvas ŝin laŭ roza

voj’. Ŝi vinberojn, kisojn

donas kaj amikon sen pri-

dub’, en volupt’ la vermo

dronas, vidas Dion la kerub’.

....................... ....................... ....................... ....................... ....................... ....................... .......................

Chor: Ihr stürzt nieder, Millionen? Ahnest du den Schöpfer,

Welt? Such’ ihn überm Sternenzelt! Über Sternen muß er woh-

nen.

Ĥoro: ...... ...... ...... ......

Ĥoro:

Ĉu genuas vi, milmi-

loj? Vi kreinton sentas,

mond’? Serĉu super stela

rond’, loĝas Li trans astro-

briloj!

..... ....................... ....................... ....................... .......................

Freude heißt die starke Feder In der ewigen Natur. Freude, Freude treibt die

Räder In der großen Weltenuhr. Blumen lockt sie aus den

Keimen, Sonnen aus dem Firmament, Sphären rollt sie in den

Räumen, Die des Sehers Rohr nicht

kennt.

...... ...... ...... ...... ...... ...... ...... ......

En eterno de l’ Naturo Ĝojo estas la risort’. En la mondhorloĝ’ por

kuro radojn pelas ŝia fort’. Ŝi el ĝermoj logas

berojn, sunojn regas ŝia gvid’ Ŝi tra l’ spaco rulas

sferojn trans la astronoma

vid’.

Ĝojo estas la risorto en eterna la natur’. Ĝojo jen per sia for-

to movas l’universon

nur. Florojn el burĝonoj

logas, sunojn, astrojn puŝas ĝi. Sferojn forajn ĝi

apogas en senfina galaksi’.

…  …  …  …

3/5

Chor: Froh, wie seine Sonnen flie-

gen Durch des Himmel

prächt’gen Plan, Wandelt, Brüder, eure Bahn, Freudig, wie ein Held zu Sie-

gen.

Ĥoro: ...... ...... ...... ......

Ĥoro:

Kiel sur la pompaj vo-

joj sunoj sur la firma-

ment’, gaje marŝu, frata

gent’, kiel venki la herooj!

..... ....................... ....................... ....................... .......................

Aus der Wahrheit Feuerspie-

gel Lächelt sie den Forscher an. Zu der Tugend steilem Hügel Leitet sie des Dulders Bahn. Auf des Glaubens Sonnen-

berge Sieht man ihre Fahnen wehn, Durch den Riss gesprengter

Särge Sie im Chor der Engel stehn.

...... ...... ...... ...... ...... ...... ...... ......

Esploriston ŝi alridas el la fajrspegul’ de l’

Ver’, sur krutaĵ’ de l’ Virto

gvidas ŝi la homon de toler’, sur Kred-Monto suno-

brila flirtas ŝia flag’ el or’, ŝin tra l’ fendo ĉerk-

kovrila vidas ni en anĝel-ĥor’.

....................... ....................... ....................... ....................... ....................... ....................... .......................

Chor: Duldet mutig, Millionen! Duldet für die bessre Welt! Droben überm Sternenzelt Wird ein großer Gott beloh-

nen.

Ĥoro: ...... ...... ...... ......

Ĥoro:

Ho toleron, paciencon, fratoj, por pli bona

mond’! Donos super stela

rond’ granda Dio rekompen-

con!

..... ....................... ....................... ....................... .......................

Göttern kann man nicht ver-

gelten; Schön ist’s, ihnen gleich zu

sein. Gram und Armut soll sich

melden, Mit den Frohen sich erfreun. Groll und Rache sei verges-

sen, Unserm Todfeind sei ver-

ziehn. Keine Träne soll ihn pressen, Keine Reue nage ihn ...... ...... ...... ...... ...... ...... ...... ......

Ĉu pripagi diojn?

Vanto! Ĉu simili? Bela pen’! Venu ĝoji kun ĝojanto la mizero, la ĉagren’. Venĝ’? Kolero? En

forgeson! Jen pardon’ al mala-

mik’! Liaj larmoj havu

ĉeson, lin ne boru pento-pik’.

....................... ....................... ....................... ....................... ....................... ....................... .......................

…  …  …  …

4/5

Chor: Unser Schuldbuch sei ver-

nichtet! Ausgesöhnt die ganze Welt! Brüder - überm Sternenzelt Richtet Gott, wie wir gerich-

tet.

Ĥoro: ...... ...... ...... ......

Ĥoro:

En ŝuldlibroj plu ne-

nio! Mondon regu harmo-

ni’! Fratoj! Kiel juĝis vi, tiel juĝos pri vi Dio!

..... ....................... ....................... ....................... .......................

Freude sprudelt in Pokalen, In der Traube goldnem Blut Trinken Sanftmut Kanniba-

len, Die Verzweiflung Heldenmut

- - Brüder, fliegt von euren Sit-

zen, Wenn der volle Römer kreist, Laßt den Schaum zum Him-

mel spritzen: Dieses Glas dem guten Geist!

...... ...... ...... ...... ...... ...... ...... ......

Ĝojo ŝaŭmas en poka-

loj, en orsango de l’ vin-

ber’, mildon trinkas kaniba-

loj, heroecon malesper’. Se rondiras la botelo, fratoj, saltu el la sid’, ŝprucu ŝaŭmo al ĉielo: Jen ĉi glas’, por Bon-

Spirit’!

....................... ....................... ....................... ....................... ....................... ....................... .......................

Chor: Den der Sterne Wirbel loben, Den des Seraphs Hymne

preist, Dieses Glas dem guten Geist Überm Sternenzelt dort

oben!

Ĥoro: ...... ...... ...... ......

Ĥoro:

Himnas Lin abismo

stela, serafar’ kun glora cit’. Jen ĉi glas’ por Bon-

Spirit’, supre, trans la tend’

ĉiela!

..... ....................... ....................... ....................... .......................

Festen Mut in schwerem Lei-

den, Hilfe, wo die Unschuld weint, Ewigkeit geschwornen Eiden, Wahrheit gegen Freund und

Feind, Männerstolz vor

Königsthronen, - Brüder, gält’ es Gut und Blut

- Dem Verdienste seine Kro-

nen, Untergang der Lügenbrut!

...... ...... ...... ...... ...... ...... ...... ......

En suferoj: firma for-

to, al senhelpaj: ŝirma

brust’, eternec’ al ĵura vorto, eĉ al malamiko: just’. Virfiero kontraŭ tro-

noj, kvankam sangon kostu

spit’, al merito estu kronoj, kaj pereo al insid’!

....................... ....................... ....................... ....................... ....................... ....................... .......................

…  …  …  …

5/5

Chor: Schließt den heil’gen Zirkel

dichter, Schwört bei diesem goldnen

Wein, Dem Gelübde treu zu sein, Schwört es bei dem Sternen-

richter!

Ĥoro: ...... ...... ...... ......

Ĥoro:

Fermu vin en sankta

rondo, Ĵuru do kun glaso-lev’, pri l’ fidelo al la Dev’, je l’ Reganto de l’ Stel-

Mondo!

..... ....................... ....................... ....................... .......................

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Friedrich Schiller (Frederiko Ŝilero, ∗1759 – †1805).

Arg-133-262 (2004-01-16 21:17:16)

Traduko de la Germana poemo “An die Freude” de Friedrich Schiller (Frederiko Ŝilero, ∗1759 – †1805) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1982.

Arg-133-264 (2004-01-16 21:22:19)

Traduko de la Germana poemo “An die Freude” de Friedrich Schiller (Frederiko Ŝilero, ∗1759 – †1805) en Esperanton de Kálmán Kalocsay (Kalmano Kaloĉajo, ∗1911 – †1976) en 1958.

Arg-133-263 (2004-01-16 21:13:09)

Traduko de la Germana poemo “An die Freude” de Friedrich Schiller (Frederiko Ŝilero, ∗1759 – †1805) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-133-889 (2008-02-27 19:35:47)