1/3

N. N. 03,  N. N. 03,  N. N. 03,

Soldat’ mi estas Soldat’ mi estas (tradukversio 2)

Ich bin Soldat

tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de Manfredo Ratislavo

1. Soldat’ mi estas, sed nur malvolonte,

ne estis iam demandita mi. Kaptata estis mi, ke mi

estonte servadu en armea kompani’. De l’ karulin’ de l’ cirklo

amikara min prenis oni kun perfort’. Turmentas la ĉagren’ min, la

amara, Mi ardis pro koler’ pri l’

sort’.

1. Soldat’ mi estas, sed nur malvolonte,

ne estis iam demandita mi. Kaptata estis mi, ke mi

estonte servadu en armea kompani’. De l’ karulin’, de l’ cirklo

amikara min prenis oni kun perfort’. Turmentas la cxagren’ min,

la amara, Mi ardis pro koler’ pri l’

sort’.

1. Ich bin Soldat, doch bin ich es nicht gerne,

als ich es ward, hat man mich nicht

gefragt. Man riß mich fort, hinein in die Ka-

serne, gefangen ward ich, wie ein Wild ge-

jagt. Ja, von der Heimat, von des Lieb-

chens Herzen mußt’ ich hinweg, und von der

Freunde Kreis; denk’ ich daran, fühl ich der Weh-

mut Schmerzen, fühl’ in der Brust des Zornes Glut so

heiß.

2. Soldat’ mi estas, sed nur kontraŭvole,

ne amas la soldat-vestaĵon

mi. Por min defendi ja sufiĉus

sole baston’ kaj ne arme-

infanteri’. Por kio vi soldatojn, aĥ, be-

zonas? Regantoj, diru tion vi al mi! Por via glor’ – pri ghi vi fan-

faronas – la greno-kampojn distreti-

gas vi.

2. Soldat’ mi estas, sed nur kontraŭvole,

ne amas la soldat-vestaĵon

mi. Por min defendi ja sufiĉus

sole baston’ kaj ne arme-

infanteri’. Por kio vi soldatojn, aĥ, be-

zonas? Regantoj, diru tion vi al mi! Por via glor’ – pri ghi vi fan-

faronas – la greno-kampojn distreti-

gas vi.

2. Ich bin Soldat, doch nur mit Widerstreben,

ich lieb ihn nicht, den blauen

Königsrock. Ich lieb es nicht, das blut’ge Waffen-

leben, mich zu verteid’gen wär genug ein

Stock. O sagt mir an, wozu braucht ihr Sol-

daten? Ein jedes Volk liebt Ruh’ und Frie-

den nur; allein aus Herrschsucht und dem

Volk zum Schaden laßt ihr zertreten, ach, die gold’ne

Flur!

…  …  …

2/3

3. Soldat’ mi estas, devas nur marŝadi

- anstataŭ laborad’ postenostar’ -

kaj antaŭ oficiroj salutadi, orgojlon vidi de l’ arogular’. Mi devas murdi homojn sen-

kompate, el kiuj ĉiu estas mia frat’, Kaj kripligite vokos mi mal-

sate post la milito: �Estis mi sol-

dat’!“ 3. Soldat’ mi estas, devas

nur marŝadi

- anstataŭ laborad’ postenostar’ -

kaj antaŭ oficiroj salutadi, orgojlon vidi de l’ arogular’. Mi devas murdi homojn sen-

kompate, el kiuj ĉiu estas mia frat’, Kaj kripligite vokos mi mal-

sate post la milito: �Estis mi sol-

dat’!“ 3. Ich bin Soldat, muß Tag und

Nacht marschieren, statt an der Arbeit, muß ich Posten

stehn. Statt in der Freiheit, muß ich salu-

tieren und muß den Hochmut frecher Bur-

schen sehn. Und geht’s ins Feld, so muß ich

Brüder morden, von denen keiner mir zuleid was tat; dafür als Krüppel trag ich Band und

Orden, und hungernd ruf ich dann: “Ich war

Soldat!”

4. Vi turnu vin nun unu al alia

amike, fratoj el Franci’ aŭ

Germani’! Egalas la kolor’ de vesto via, Salutu vin ne plu per muni-

ci’! Ni hejmen marŝu! Ek al nia

tero! Forpelu la tiranojn ni de ĝi! Nur ili ja militas, de l’ libero soldat’ volonte volas esti mi!

4. Vi turnu vin nun unu al alia

amike, fratoj el Franci’ aŭ

Germani’! Egalas la kolor’ de vesto via, Salutu vin ne plu per muni-

ci’! Ni hejmen marŝu! Ek al nia

tero! Forpelu la tiranojn ni de ĝi! Nur ili ja militas, de l’ libero soldat’ volonte volas esti mi!

4. Ihr Brüder all’, ob Deutsche, ob Franzosen,

ob Ungarn, Dänen, ob vom Nieder-

land, ob grün, ob rot, ob blau, ob weiß die

Hosen, gebt euch statt Blei zum Gruß die

Bruderhand! Auf, laßt zur Heimat uns

zurückmarschieren, von den Tyrannen unser Volk be-

frei’n; denn nur Tyrannen müssen Kriege

führen, Soldat der Freiheit will ich gerne

sein!

…  …  …

3/3

Traduko de la Germana poemo “Ich bin Soldat” de N. N. 03 en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2003-04.

MR-403-1a / Arg-135-268 (2004-02-08 18:46:51)

Verkita estas tiu ĉi poemo de Nekonatulo, verŝajne en la 19a jarcento. En tiun 2a versio mi ŝanĝis laŭ propono de s-ano HANS-GEORG KAISER (Cezar) la tri lastajn liniojn de la unua strofo.

Traduko de la Germana poemo “Ich bin Soldat” de N. N. 03 en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2004-02-08.

Arg-135-331 (2004-02-08 13:25:25)

Verkita estas tiu ĉi poemo de Nekonatulo, verŝajne en la 19a jarcento. En tiu ĉi 2-a tradukversio mi ŝanĝis laŭ propono de s-ano HANS-GEORG KAI-SER (Cezar) la tri lastajn liniojn de la unua strofo.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas N. N. 03.

MR-403-1a / Arg-135-267 (2004-01-20 14:07:57)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi poemon en la ttt-ejo http://www.fahrtenlied.de/ respektve sub www.pwain.de/fatz/fatz/i8.htm kaj en http://ingeb.org/home.html sub http://ingeb.org/Lieder/ichbinsd.html