1/1

Annette von Droste-Hülshoff,  Annette von Droste-Hülshoff,
Am Neujahrstag  Je l’ novjartago

tradukita de Manfredo Ratislavo

Das Auge sinkt, die Sinne wollen scheiden; Fahr wohl, du altes Jahr, mit Freud und Leiden! Der Himmel schenkt ein neues, wenn er will. So neigt der Mensch sein Haupt an Gottes Güte, Die alte fällt, es keimt die neue Blüte, Aus Eis und Schnee die Pflanze Gottes still.

Peziĝas la okuloj je vespero; Adiaŭ, jar’ kun ĝojo kaj sufero! Donacos novan jaron la ĉiel’. La hom’ sin klinas antaŭ la Sinjoro, Malnova falas, ĝermas nova floro El la glacio kun Dieca bel’.

Die Nacht entflieht, der Schlaf den Augenlidern; Willkommen, junger Tag mit deinen Brüdern! Wo bist du denn, du liebes neues Jahr? Da steht es in des Morgenlichtes Prangen, Es hat die ganze Erde rings umfangen Und schaut ihm in die Augen ernst und klar.

La nokto fuĝas, fuĝas dormo same; Bonvenon, tag’, mi vin salutas ame! Jen vi ja estas, kara nova jar’! Majeste jen ĝi estas ja staranta, La tutan teron brile ĉirkaŭanta, Kun seriozo kaj matena klar’.

Gegrüßt du Menschenherz mit deinen Schwächen, Du Herz voll Kraft und Reue und Gebrechen, Ich bringe neue Prüfungszeit vom Herrn! Gegrüßt du neues Jahr mit deinen Freuden, Das Leben ist so süß, und wären’s Leiden, Ach, alles nimmt man mit dem Leben gern.

Mi portas novan provon de l’ Sinjoro Al vi kuraĝa, forta homa koro, kaduka tamen, mi salutas vin! Mi vin salutas, kara jaro, ĝoje, Se suferigos vi min ankaŭ foje, Volonte kun la viv’ mi prenos ĝin.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24).

Arg-157-309 (2004-02-04 14:35:18)

Traduko de la Germana poemo “Am Neujahrstag” de Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-157-310 (2004-03-30 15:52:11)

http://www.poezio.net/version?poem-id=157&version-id=,309,310