1/2

Stine Andresen,  Stine Andresen,  Stine Andresen,
Süße Heimlichkeit  Swet hiamelkhaid  Dolĉa sekreteco

tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Manfredo Ratislavo

Mein Herz ist dein, und du bist

mein, wir brauchen nur uns zwei allein. Was soll noch irgendeiner? Ich liebe dich und du liebst mich. Ja, süß ist’s, wenn nur du und ich von wissen und sonst keiner.^{2} Min hart as din, an dü beest min, swet hiamelkhaid as min an din, wi brük diartu nian freemen. Jä, swet as’t, wan’t noch hiamelk

as, wi tau alian, wi witj at was, an ölers witj at neemen.

Mi estas via, estas vi en mia kor’, kaj tio ĉi sekreto estas nia. Sekreto dolĉa estas ĝi, ĉar scias ĝin nur ambaŭ

ni kaj certe ne alia.

Du gehst mir nicht mehr aus dem

Sinn. Ach, wär’ der Tag, der Tag erst hin! Ach, wär’ die Sonn’ verschwunden! Dann wird es Abend und dann

Nacht, dann halten Mond und Sterne

Wacht, und glücklich sind die Stunden.

Mi tankt, ik haa di loong ei sen; wiar dach de dai, de dai iarst hen, an wiar a san ferswünjen! Dan wurt at inj, dan komt a

naacht; stun muun an stäären üüb a

waacht, dan slau a lokelk stünjen.

Mi longe ne plu vidis

vin! Aĥ, estu jam de l’ tago

fin’! Foriĝu jam la suno! Feliĉaj horoj venas ja por ni, dum nokte bri-

las la stelaro kaj la luno.

Wenn alles schläft in tiefem Traum und nichts sich rührt in Strauch und

Baum, dann werd’ ich auf dich warten. Dann komm’, Herzallerliebster

mein! Ich lass’ dich durch die Pforte ’rein, komm’ leise durch den Garten!

Do leit at hüs uun jipen druum, a fögler sliap uun bosk an buum, ik sat uun guard tu teewen. Man hartleew frinj, do kom man

juart, - dü käänst a wai troch naibüürs

puart, - man eewen, - eewen, - eewen!

Karulo, kiam en la

dom’ profunde dormas ĉiu

hom’, mi sidos atendante vin enĝardene. Venu vi la pordon - ĉar bruetas

ĝi - mallaŭte malfermante!

…  …  …

2oder: es wissen und sonst keiner.

2/2

Traduko de la Frisa poemo “Swet hiamelkhaid” de Stine Andresen (geb. Jürgens, ∗1849-12-23 – †1927-05-13) en la Germanan de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2000-07-31.

Arg-15-25 (2005-08-26 08:15:02)

Verkinto de tiu ĉi Frisa poemo estas Stine Andresen (geb. Jürgens, ∗1849-12-23 – †1927-05-13).

Arg-15-23 (2003-10-12 00:45:03)

Ik foon detheer dachting uun det buk “Eilunsfresken / Inselfriesen, Lebensbilder aus Nordfriesland” de Jakop Tholund, Noordfriisk Instutuut, Bredstedt.

Traduko de la Frisa poemo “Swet hiamelkhaid” de Stine Andresen (geb. Jürgens, ∗1849-12-23 – †1927-05-13) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2000-07-31.

Arg-15-24 (2014-02-14 13:14:47)

Pri la poetino vidu la vikipedajn retejojn http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Stine_Andresen kaj http: // frr. wikipedia. org/ wiki/ Stine_Andresen .

http://www.poezio.net/version?poem-id=15&version-id=25,23,24