1/1

Theodor Storm,  Theodor Storm,
En la arbaro  Im Walde

tradukita de Manfredo Ratislavo

Ĉi tie ĉe l’ deklivo Mutiĝas nun la vent’, Kaj sidas sub la branĉoj Infano en silent’.

Hier an der Bergeshalde Verstummet ganz der Wind; Die Zweige hängen nieder, Darunter sitzt das Kind.

En timian-odoro Ŝi sidas sur la ter’; La bluaj muŝoj zumas Kaj brilas tra l’ aer’.

Sie sitzt in Thymiane. Sie sitzt in lauter Duft; Die blauen Fliegen summen Und blitzen durch die Luft.

Silentas la arbaro, Rigardas saĝe ŝi, Kaj ĉirkaŭ la harbukloj Fluadas sun-radi’.

Es steht der Wald so schweigend,

Sie schaut so klug darein; Um ihre braunen Locken Hinfließt der Sonnenschein.

Kukolo ridas fore; Pensigas io min: Ŝi havas la okulojn De la arbar-reĝin’.

Der Kuckuck lacht von ferne, Es geht mir durch den Sinn: Sie hat die blauen Augen Der Waldeskönigin.

Traduko de la Germana poemo “Im Walde” de Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-172-344 (2004-02-22 11:32:56)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04).

Arg-172-343 (2004-02-22 11:29:45)

http://www.poezio.net/version?poem-id=172&version-id=344,343