1/1

Theodor Storm,  Theodor Storm,  Theodor Storm,
Die Stadt  La urbo (2a versio) La urbo

tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de Manfredo Ratislavo

Am grauen Strand, am grauen

Meer Und seitab liegt die Stadt; Der Nebel drückt die Dächer

schwer Und durch die Stille braust das

Meer Eintönig um die Stadt.

Ĉe l’ griza strand’, ĉe l’ griza

mar’ Situas la urbet’; Nebulas sur la tegmentar’, La monotona bru de l’ mar’ Aŭdiĝas tra l’ kviet’.

Ĉe l’ griza strand’, ĉe l’ griza

mar’ Situas la urbeto; Nebulas sur la tegmentar’, La monotona bru de l’ mar’ Aŭdiĝas tra l’ kvieto.

Es rauscht kein Wald, es schlägt

im Mai Kein Vogel ohn Unterlaß; Die Wandergans mit hartem

Schrei Nur fliegt in Herbstesnacht vorbei, Am Strande weht das Gras.

Arbar’ ne estas tie ĉi, Ne kantas bird’ sen ĉes’; Anseroj nur, kun dura kri’, Forflugas alte preter ĝi, Ĉe l’ strando flirtas gres’.

Arbar’ ne estas tie ĉi, Ne kantas bird’ sen ĉeso; Anseroj nur, kun dura kri’, Forflugas alte preter ĝi, Ĉe l’ strando flirtas greso.

Doch hängt mein ganzes Herz and

dir, Du graue Stadt am Meer; Der Jugend Zauber für und für Ruht lächelnd doch auf dir, auf

dir, Du graue Stadt am Meer.

Sed pendas mia kor’ de vi, Vi griza urb’ ĉe l’ mar’; De la juneco sorĉ-graci’ Ridante kuŝas super vi, Vi griza urb’ ĉe l’ mar’.

Sed pendas mia kor’ de vi, Vi griza urb’ ĉe-mara; De la juneco sorĉ-graci’ Ridante kuŝas super vi, Vi griza urbo kara.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04).

Arg-173-345 (2004-02-22 12:35:36)

Traduko de la Germana poemo “Die Stadt” de Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-173-348 (2004-02-22 14:30:28)

Traduko de la Germana poemo “Die Stadt” de Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1984-03.

Arg-173-346 (2004-02-22 12:54:29)

http://www.poezio.net/version?poem-id=173&version-id=345,348,346