1/2

Theodor Storm,  Theodor Storm,
Oktobra lido  Oktoberlied

tradukita de Richard Schulz

Folioj falas en nebul’. Ni vinon nun gustumu! La grizan tagon kune ni Orumu, ja orumu!

Der Nebel steigt, es fällt das Laub; Schenk ein den Wein, den holden! Wir wollen uns den grauen Tag Vergolden, ja vergolden!

Kaj turbulentas la veter’ Kristane aŭ pagane, La Tero estas ja la Ter’: La vento bruas vane.

Und geht es draußen noch so toll,

Unchristlich oder christlich,

Ist doch die Welt, die schöne Welt, So gänzlich unverwüstlich!

Kaj plendas iam ajn la kor’, - Tintigu ni la glasojn! Ni scias ja, bravega kor’ Ne timas embarasojn.

Und wimmert auch einmal das Herz, - Stoß an und laß es klingen! Wir wissen’s doch, ein rechtes Herz Ist gar nicht umzubringen.

Folioj falas en nebul’. Ni vinon nun gustumu! La grizan tagon kune ni Orumu, ja orumu!

Der Nebel steigt, es fällt das Laub; Schenk ein den Wein, den holden! Wir wollen uns den grauen Tag Vergolden, ja vergolden!

Aŭtunas, sed atendu nur, Atendu iomete! Printemp’, violoj kaj ĉiel’ Ridados ĉiuj vete.

Wohl ist es Herbst; doch warte nur, Doch warte nur ein Weilchen! Der Frühling kommt, der Himmel lacht, Es steht die Welt in Veilchen.

Ebriaj tagoj ekas nun. Ne volas ni enui. Ni volas ilin, kara ul’, Elĝui, ja elĝui.

Die blauen Tage brechen an,

Und ehe sie verfließen,

Wir wollen sie, mein wackrer Freund, Genießen, ja genießen!

…  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Oktoberlied” de Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26).

Arg-174-352 (2013-02-26 15:14:48)

La traduko estas - kun permeso de la eldoninto, sinjoro Hermann Behrmann, prenita el la libro “La muzino” de Rikardp Ŝulco (Richard Schulz), eldonita de la Esperanto-Centro Paderborn’, Germanujo, en 1992. Ĝi troviĝas ankaŭ en la numero 6/1984 de la GEA-organo “Esperanto aktuell”. Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04).

Arg-174-349 (2004-02-22 17:51:32)

http://www.poezio.net/version?poem-id=174&version-id=,352,349