1/1

Theodor Storm,  Theodor Storm,
Epilogo  Ein Epilog

tradukita de Manfredo Ratislavo

Elpensis mi ĝin por konsolo En tiu tempo de mizer’, En ĉi flortempo de kanajloj, En tiu temp’ de malliber’.

Ich hab es mir zum Trost ersonnen In dieser schweren Zeit der Not, In dieser Blütezeit der Schufte, In dieser Zeit von Salz und Brot.

Ne malesperas mi, la mondo Ja devas ĝoje renoviĝi; La vera ĝermo de la vivo Senfrukte povas ne perdiĝi.

Ich zage nicht, es muss sich wenden, Und heiter wird die Welt erstehn, Es kann der echte Keim des Lebens Nicht ohne Frucht verlorengehn.

La sono de printemp-tempestoj, Dumnokte timiginta nin, aŭdebla en arb-susurado, revenos foje je la fin’!

Der Klang von Frühlingsungewittern, Von dem wir schaudernd sind erwacht, Von dem noch alle Wipfel rauschen, Er kommt noch einmal über Nacht!

Kaj tiu lasta tondrobato Postsonos tute tra l’ ĉiel’,^{2} Kaj tiam vere printempiĝos Kaj iĝos luma tagohel’.

Und durch den ganzen Himmel rollen Wird dieser letzte Donnerschlag; Dann wird es wirklich Frühling werden Und hoher, heller, lichter Tag.

Kaj vivu la estontaj homoj! Kaj la poeto, vivu li, Levanta el la min’ de l’ vivo La gemon de la poezi’!

Heil allen Menschen, die es hören! Und Heil dem Dichter, der dann lebt Und aus dem offnen Schacht des Lebens Den Edelstein der Dichtung hebt!

Traduko de la Germana poemo “Ein Epilog” de Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2002-04-03.

MR-379-1b / Arg-184-371 (2004-02-24 08:20:58)

La poemo estu kvazaŭ epilogo pri la malsukcesinta germana revolucio de 1848.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04).

Arg-184-370 (2004-02-24 08:25:07)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi poemon en la libro �Theodor Storm“ de Regina Fasold, el la serio Bild-Biographie, eldonita de la eldonejo VEB Bibliographisches Institut Leipzig, en 1990, ISBN 3-323-00196-6.

http://www.poezio.net/version?poem-id=184&version-id=371,370

2aŭ eble: Postsonos tuta tra l’ ĉiel’,