1/1

Theodor Storm,  Theodor Storm,
Nur hodiaŭ  Heute nur

tradukita de Manfredo Ratislavo

Daŭras hodiaŭ nur mia belec’; morgaŭ jam estos^{3} ĝi pasintec’!

Heute, nur heute Bin ich so schön; Morgen, ach morgen Muss alles vergehn!

Mia vi estas nur tiun ĉi horon, aĥ mortos solece mi.^{4} Nur diese Stunde Bist du noch mein; Sterben, ach sterben Soll ich allein.

Traduko de la Germana poemo “Heute nur” de Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2002-04-02.

MR-380-1a / Arg-185-373 (2004-02-24 08:36:20)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04).

Arg-185-372 (2004-02-24 08:29:20)

(Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi poemon en la libro �Thedor Storm“ de Regina Fasold, el la serio Bild-Biographie, eldonita de la eldonejo VEB Bibliographisches Institut Leipzig, en 1990, ISBN 3-323-00196-6.) Estas la kanto de la harp-knabino el la novelo �Imenlago“ (= abel-lago, germane: Immensee) de Theodor Storm.

http://www.poezio.net/version?poem-id=185&version-id=373,372

3aŭ:

morgaŭ foriĝos ĝi en intec’!

4aŭ:

en solec’ mi.“ aŭ:

en solo mi.“