1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,

En dolĉega Maj’ En Majo En admirinde bela maj’

tradukita de Friedrich Pillath tradukita de Manfredo Ratislavo

tradukita de Hans-Georg Kaiser

Printempe en dolĉega Maj’, Dum la burĝonoj krevis, El mia koro ĝerme Amsento sin eklevis.

En Majo, kiam ĉiuj Burĝonoj malfermiĝis, La amo kiel floro En mia kor’ estiĝis.

En admirinde bela maj’, dum jam burĝonoj krevis, jen ankaŭ miakore la amo sin eklevis.

Printempe en dolĉega Maj’, Dum birda kanto sonis, De l’ kora mi sopiro Konfeson al ŝi donis.

En Majo, kiam ĉiuj Birdetoj sin aŭdigis, Al ŝi deziron mian Sopiran mi sciigis.

En admirinde bela maj’, dum birdotril’ senbridis, jen mi al ŝi sopirojn, dezirojn, ekkonfidis.

Traduko de la Germana poemo “Im Mai” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Friedrich Pillath (†1932-04.03).

Arg-203-434 (2015-04-09 15:05:52)

Tiu ĉi traduko aperis en Elektitaj Poemoj, Berlin: Esperanto-Verlag Friedrich Ellersiek (2a eldono), 1920, p. 13. La origina germana-lingva versio troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Lirika intermezo“ (1822 - 1823), n-ro I. Pri F. Pillath vidu ankaŭ la vikipedian retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Friedrich_Pillath .

Traduko de la Germana poemo “Im Mai” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1982-11-14.

MR-002-4 / Arg-203-403 (2004-04-05 20:37:00)

La poemo troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Lirika intermezo“ (1822 - 1823), n-ro I.

Traduko de la Germana poemo “Im Mai” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-203-431 (2004-03-24 07:33:04)

La poemo troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Lirika intermezo“ (1822 - 1823), n-ro I. La traduko estas korektita laŭ la lasta ŝanĝo, kiun faris s-ro Hans-Georg Kaiser en 2004-03-21.

http://www.poezio.net/version?poem-id=203&version-id=434,403,431