1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Diano  Diana

tradukita de Manfredo Ratislavo

Tia masa karna mola de kolosa virinec’ estas al mi sen spitec’ nun lasita laŭ la volo.

Diese schönen Gliedermassen kolossaler Weiblichkeit sind nun ohne Widerstreit meinen Wünschen überlassen.

Se mi estus alirinta ŝin per ardo kaj pasi’,^{3} tiun faron pentus mi! Ŝi min estus bateginta.

Wär’ ich, leidenschaftentzügelt, eigenkräftig ihr genaht, ich bereute diese Tat! Ja, sie hätte mich geprügelt.

Kio kolo, kia sino! (Mi ne vidis alten pli.) Mi translasas min al Di’,^{4} subiĝonte al la ino.

Welcher Busen, Hals und Kehle1 (Höher sah ich nicht genau.) Eh’ ich mich ihr anvertrau’, Gott empfehl’ ich meine Seele.

Traduko de la Germana poemo “Diana” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-

17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1983-02-14.

MR-033-2 / Arg-204-406 (2004-03-06 14:13:01)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-204-404 (2004-03-06 14:01:16)

http://www.poezio.net/version?poem-id=204&version-id=,406,404

3aŭ:

ŝin en ardo kaj pasi’,

4aŭ:

Mi konfidas min al Di’, min lasonte al la ino.