1/2

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Belŝacar’  Belsazar

tradukita de Manfredo Ratislavo

Ripozis pace jam Babel’ Dum meza nokto, en malhel’.

Die Mitternacht zog näher schon; In stummer Ruh lag Babylon.

Nur supre en la reĝkastel’ Vidiĝis flagre torĉa hel’.

Nur oben in des Königs Schloß

Da flackerts, da lärmt des Königs Troß.

Kun sia reĝ-korteganar’ Festenis tie Belŝacar’.

Dort oben in dem Königssaal Belsazar hielt sein Königsmahl.

Jen malplenigante pokalojn kun vin’ De l’ reĝ’ servistaro amuzas sin.

Die Knechte saßen in schimmernden Reihn, Und leerten die Becher mit funkelndem Wein.

Ĝojigis la reĝon de l’ glasoj tintad’ Kaj de la servistoj gajega kriad’.

Es klirrten die Becher, es jauchzten die Knecht’; So war es dem störrigen Könige recht.

La reĝo ardis pro la vin’, La vino aŭdacigis lin.

Des Königs Wangen leuchten Glut; Im Wein erwuchs ihm kecker Mut.

Tentate de la aŭdacem’ Li diras vortojn de blasfem’.

Und blindlings reißt der Mut ihn fort;

Und er lästert die Gottheit mit sündigem Wort.

Senhonte la reĝo gloras sin, La servistar’ aplaŭdas lin.

Und er brüstet sich frech und lästert wild; Der Knechte Schar ihm Beifall brüllt.

Vokite de l’ fiera reĝ’ Servist’ ekstaras de la seg’, Der König rief mit stolzem Blick; Der Diener eilt und kehrt zurück.

Alportis li multon da ora ilar’ Rabitan for de l’ Javea altar’.

Er trug viel gülden Gerät auf dem Haupt; Das war aus dem Tempel Jehovas geraubt.

Kaj sanktan pokalon per peka man’ Ekkaptis la reĝo, vokante: �Je l’ san’!“ Und der König ergriff mit frevler Hand Einen heiligen Becher, gefüllt bis am Rand.

Kaj malplenigis li tiun ĉi, Kun buŝo ŝaŭmanta elvokis li:

Und er leert ihn hastig bis auf den Grund, Und er rufet laut mit schäumendem Mund:

�Jave’, je eterno mi mokas vin, - Regant’ de Babelo mi nomas min!“ “Jehova! dir künd’ ich auf ewig Hohn – Ich bin der König von Babylon!“

Apenaŭ tion eldiris li, Ektimon sentis li en si.

Doch kaum das grause Wort erklang,

Dem König wards heimlich im Busen bang.

…  …

2/2

Mutiĝis la rido en unu moment’, De l’ morto regis la silent’.

Das gellende Lachen verstummte zumal;

Es wurde leichenstill im Saal.

Kaj jen! Kaj jen! Sur blanka mur’ de man’ aperis la kontur’; Und sieh! Und sieh! An weißer Wand, Da kam’s hervor wie Menschenhand;

Kaj skribis, kaj skribis sur la mur’ Literojn el fajr’ kaj foriĝis de sur.

Und schrieb, und schrieb an weißer Wand

Buchstaben von Feuer, und schrieb und verschwand.

Genu-tremante sur sia seĝ’ kadavre pala jen sidis la reĝ’.

Der König stieren Blicks da saß,

Mit schlotternden Knien und totenblaß.

La korteganoj pro terur’ Silente sidis, spiris nur.

Die Knechtenschar saß kalt durchgraut, Und saß gar still, gab keinen Laut.

La magiistoj vokitaj de li Ne povis klarigi tion ĉi.

Die Magier kamen, doch keiner verstand Zu deuten die Flammenschrift an der Wand.

Murdata estis Belŝacar’ Samnokte de sia servistar’.

Belsazar ward aber in der selbigen Nacht

Von seinen Knechten umgebracht.

Traduko de la Germana poemo “Belsazar” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1984-03-30.

MR-109-2 / Arg-205-408 (2004-03-10 11:49:13)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-205-407 (2004-03-06 17:43:12)