1/2

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Belŝacaro  Belŝacar’
tradukita de Richard Schulz  tradukita de Manfredo Ratislavo

Jam pasis de la nokt’ duon’. Trankvile kuŝis Babilon’.

Ripozis pace jam Babel’ Dum meza nokto, en malhel’.

Nur supre en la reĝkastel’ Fenestrojn traflagras torĉa hel’.

Nur supre en la reĝkastel’ Vidiĝis flagre torĉa hel’.

Reĝ’ Belŝacar’ de Babilon’ Festenis en la festsalon’.

Kun sia reĝ-korteganar’ Festenis tie Belŝacar’.

Tumultis laŭte de l’ reg’ sekvantar’. Tintigis pokalojn barbar’ kun barbar’.

Jen malplenigante pokalojn kun vin’ De l’ reĝ’ servistaro amuzas sin.

La reĝo aŭskultis obstine kun ĝu’ La virojn jubili, pliiĝon de l’ bru’.

Ĝojigis la reĝon de l’ glasoj tintad’ Kaj de la servistoj gajega kriad’.

Ekardas tre la reĝa vang’. Riskemas tre la reĝa lang’.

La reĝo ardis pro la vin’, La vino aŭdacigis lin.

Kaj senpripense pekas li Kaj blasfemas terure, spitante al Di’.

Tentate de la aŭdacem’ Li diras vortojn de blasfem’.

Kaj paradas sen hont’ kaj kun defi’. Aplaŭdas tre la koteri’.

Senhonte la reĝo gloras sin, La servistar’ aplaŭdas lin.

Orgojle sonas de l’ reĝ’ ordon’. Jam hastas kaj revenas peon’.

Vokite de l’ fiera reĝ’

Servist’ ekstaras de la seg’,

Surkape pezas la ora vazar’, El templo Javea la rab-akapar’.

Alportis li multon da ora ilar’ Rabitan for de l’ Javea altar’.

Kaj ekprenis la reĝ’ per krima man’ La plej sanktan pokalon kun fia rikan’.

Kaj sanktan pokalon per peka man’ Ekkaptis la reĝo, vokante: �Je l’ san’!“

Kaj li malplenigas ĝin ĝis la fund’, Kriaĉas el malvirta abund’:

Kaj malplenigis li tiun ĉi, Kun buŝo ŝaŭmanta elvokis li:

“Javeo, mi mokas pri via kron’ - Mi estas reĝo de Babilon’!”

�Jave’, je eterno mi mokas vin, - Regant’ de Babelo mi nomas min!“

Apenaŭ sonis for la vort’, La reĝon ekkaptis la tim’ de l’ mort’.

Apenaŭ tion eldiris li, Ektimon sentis li en si.

…  …

2/2

La akra ridado formortis je l’ hor’. Silentis tuj la vira ĥor’.

Mutiĝis la rido en unu moment’, De l’ morto regis la silent’.

Jen vidu! el la blanka mur’ Aperis homa mankontur’.

Kaj jen! Kaj jen! Sur blanka mur’ de man’ aperis la kontur’;

Kaj skribis, skribis sur la mur’ Kaj ree foriĝis post flamgravur’.

Kaj skribis, kaj skribis sur la mur’ Literojn el fajr’ kaj foriĝis de sur.

Jen ankaŭ for regal-plezur’. Rigide rigardis la reĝ’ pro terur’.

Genu-tremante sur sia seĝ’ kadavre pala jen sidis la reĝ’.

La viroj sidis mutaj pro tim’. Horor’ sentiĝis en ĉies anim’.

La korteganoj pro terur’ Silente sidis, spiris nur.

Eĉ magoj ne sciis laŭ rita mezur’ Klarigi la flamskribaĵon de l’ mur’.

La magiistoj vokitaj de li Ne povis klarigi tion ĉi.

En tiu ĉi nokt’, de la servistaĉar’ Murdata estis Belŝacar’.

Murdata estis Belŝacar’ Samnokte de sia servistar’.

Traduko de la Germana poemo “Belsazar” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26).

Arg-205-409 (2013-02-26 15:10:47)

Tiu traduko aperis en 1984 en la n-ro 61, 1984/7 de la “Vestfaliaj Flugfolioj”, kiun Richard Schulz, kiu nomis sin Rikardo Ŝulco, eldonis mem. Li indikis kiel aŭtoron de la germana-lingva originalo: Henriko Hajno. Tiu estas la germana poeto Heinrich Heine. Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

Traduko de la Germana poemo “Belsazar” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1984-03-30.

MR-109-2 / Arg-205-408 (2004-03-10 11:49:13)