1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Wasserfahrt  Malseka veturo

tradukita de Manfredo Ratislavo

Ich stand gelehnet an den Mast, Und zählte jede Welle. Ade! mein schönes Vaterland! Mein Schiff, das segelt schnelle.

Nombradis ĉiujn ondojn mi, ĉe l’ mast’ min apogante. Adiaŭ, kara vi patruj’, Veturas mi mallante.

Ich kam schön Liebchens Haus vorbei, Die Fensterscheiben blinken; Ich guck mir fast die Augen aus, Doch will mir niemand winken.

Mi pretervenis ĉe la dom’ De mia karulino; Sed rigardadas vane mi, Ne mane svingas ino.

Ihr Tränen, bleibt mir aus dem Aug, Daß ich nicht dunkel sehe. Mein krankes Herze, brich mir nicht Vor allzu großem Wehe.

Vi larmoj, ho, retenu vin, Ke mi ne eĉ blindiĝu, Ke ne pro la tro granda ve’ La kor’ en mi rompiĝu.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-208-415 (2004-03-13 22:48:43)

Das Gedicht befindet sich in Heinrich Heines Werk �Buch der Lieder“, im Abschnitt �Junge Leiden – Romanzen“, Nr. XIV.

Traduko de la Germana poemo “Wasserfahrt” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2004-03-13.

MR-114-1 / Arg-208-416 (2004-03-13 22:52:00)

La poemo troviĝas en la poemkolekto �Libro de la kantoj“, sekcio �Junaĝaj suferoj – romancoj“, n-ro XIV.

http://www.poezio.net/version?poem-id=208&version-id=415,416